Коливання орбіти Місяця разом з підвищенням рівня світового океану спровокують повені в прибережних районах в середині 2030-х років.
До таких висновків прийшла група вчених NASA, свідчить дослідження, яке опубліковане у журналі Nature Climate Change.
У публікації наголошується, що пов’язані з приливами повені трапляються в прибережних районах і зараз, зокрема в США. Однак до середини 2030-х вони стануть сильнішими.
Основна причина цього – регулярне коливання орбіти Місяця, яке впливає на гравітаційне тяжіння супутника Землі і відповідно на силу припливів.
Вчені відзначають, що цикл коливання орбіти Місяця триває 18,6 років. Під час першої половини циклу припливи пригнічуються, під час другої – посилюються.
Зараз Місяць знаходиться в другій фазі циклу, але рівень моря уздовж у більшій частині узбережжя США ще не піднявся настільки, щоб навіть з такою «місячною допомогою» припливи регулярно перевищували порогові значення затоплення, пишуть в NASA.
Однак в 2030-х це зміниться, попереджають дослідники. Місяць знову буде в другій фазі циклу, а рівень світового океану підвищиться на тлі потепління.
«В коливанні Місяця немає нічого нового або небезпечного – вперше про нього повідомили в 1728 році. Новим є те, як одне з ефектів коливання на гравітаційне тяжіння Місяця (головну причину земних припливів) буде поєднуватися з підвищенням рівня моря у результаті потепління планети», – резюмували вчені.