В супермаркетах можуть перестати продавати цигарки та алкоголь

В супермаркетах можуть перестати продавати цигарки та алкоголь

Деякий час в Україні законодавчо намагаються обмежити продаж цигарок та алкоголю в супермаркетах.

Нардепи-автори відповідного законопроекту №5805 обґрунтовують рішення про заборону продажу сигарет і алкоголю у супермаркетах дуже просто – піклуванням про здоров’я українців.

Адже дійсно, алкоголь – це головна причина смертності та інвалідності для людей у віці 15-49 років та сьома причина для всіх вікових груп у світі. А від куріння, згідно з даними ВООЗ, щорічно передчасно вмирає більше людей більше, ніж від ДТП, вживання наркотиків або від СНІДу.

В Україні ж хоч за останні роки трохи зменшилась смертність від причин, що пов’язані зі зловживанням алкоголем та курінням, проте статистика свідчить, що це ще досить високі показники, які можна і потрібно суттєво зменшувати.

“Зрозумілим є прагнення людства мінімізувати негативний вплив на здоров’я людей через зловживання алкоголем і курінням. І реалізація алкогольної та тютюнової продукції у торгових точках, де продаються продукти харчування та інші товари повсякденного попиту, сприяє тому, що громадяни можуть купувати цю шкідливу для здоров’я продукцію, не маючи початкового наміру її придбати – просто тому, що вона багато разів потрапляє на очі і спрацьовує рекламний ефект”

Ця заборона, до слова, стосується також рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Наприклад, пиво не можна буде продавати не просто неповнолітнім, а й у будь-яких приміщеннях торговельних організацій, що здійснюють торгівлю продуктами харчування, товарами дитячого асортименту або спортивними товарами., – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

“Продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння може здійснюватись виключно у спеціалізованих стаціонарних торгівельних точках (магазинах), де інші товари, крім перелічених, не продаються” – йдеться в законопроєкті.”

Зараз же у законі існує норма, за якою продаж алкогольних напоїв може здійснюватися “у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій”.

Зауважимо, що за порушення закону сьогодні підприємці мусять сплачувати фіксований штраф у розмірі 6 800 грн. А от пізніше вони можуть нарватися на штрафні санкції у розмірі десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб (на сьогодні штраф сягав би 24 810 грн).

Відзначимо, що в багатьох країнах Європи і світу існує практика продажу алкоголю і сигарет виключно в спеціалізованих магазинах.

У Швеції, наприклад, в сепермаркетах не можна купити алкоголь міцністю більше 3,5%. Лише – в Systembolaget. При чому, це не “приватники”, а державна мережа магазинів, яка функціонує більше 50 років. Більш того, вони закриті ночами і по неділях.

В Угорщині ще в 2013-му уряд посилив правила продажу тютюнової продукції, в результаті чого дозвіл на торгівлю отримали менше 10 тис. торгових точок з 40 тис., які були відкриті на той момент. На спеціалізованих закладах, які займаються продажем тютюнових виробів, також забороняється вивішувати рекламу.