За повідомленням генерального директора Української асоціації вторинних металів та ресурсів, Валерія Катуніна, сьогодні в Україні намагаються знищити металобрухтову галузь, заборонивши експорт українського металобрухту за кордон. Стоїть за цим цехова солідарність пана Пінчука та пана Ахмєтова, які застосовують важилі впливу на керівництво країни.
“Перешкоджання експорту має на меті генеральну ціль: знизити собівартість брухту, аби великі підприємства збільшили свою маржу при продажі металу за кордон”, – заявив Катунін.
Хедлайнери українського металургійного виробництва періодично забороняють своїм постачальникам відвантажувати металобрухт, із загрозою грошових санкцій, тим самим штучно впливаючи на ціну брухту на українському ринку. В той же час їх кишенькові асоціації звертаються до діючого кабміна із проханням заборонити експорт металобрухту, бо галузь потерпає від дефіциту цього ж брухту. Українська асоціація вторинних металів та ресурсів стверджує, що згідно статистики, брухту в країні вистачить на 100 років, просто українськи власники металургійних бізнесів не мають бажання платити ринкову ціну, отже металобрухт упливає в Туреччину, наприклад.
Також, представники металургійної галузі замовчують, що обмеження/заборона експорту ставить під прямий удар такі стратегічні підприємства, як “Укрзалізниця”, що з початку 2021 року провела успішні аукціони з продажу металобрухту на майже 1,2 млрд грн,”Укроборонпром”, “Нафтогаз”, “Енергоатом”, чиїх представників навіть не залучають до обговорення цієї теми.
В лобістів залишається ще один аргумент: “Зелена сталь”, але і тут має місце підтасовка фактів. Так, дійсно, чорний брухт підвищує екологічність виробництва, але в Україні існує тільки два підприємства, що використовують подібну технологію в своєму виробничому циклі, тоді як купувати брухт по занижених цінах будуть всі металургійні підприємства країни.
В асоціації вторинних металів вважають, що заборона експорту суперечить, в першу чергу, членству України в світовій організації торгівлі. Також, незважаючи на постійне “тимчасове підвищення мита на експорт брухту чорних металів”, ця галузь приносить непогані бюджетні дивіденди (біля 0,5 млрд грн за перше півріччя 2021 року), про які країна може забути, якщо завтра, 23.07.2017, буде прийняте рішення про заборону експорту українського металобрухту за кордон.
“Наш головний посил наступний: Ми не бажаємо експортувати, ми бажаємо досягнення ринкових відношень. І це наш шлях на путі євроінтеграції. Заплатіть брухтозаготівельникам справедливу ринкову ціну і у них не буде бажання експортувати.
Ми патріоти і бажаємо забезпечувати українські заводи металобрухтом, але просимо дотримуватися правил справедливої ринкової конкуренції”, – резюмував Валерій Катунін.