fbpx

“Важко говорити з пістолетом біля скроні України”: що пише світова преса про переговори РФ та США

“Важко говорити з пістолетом біля скроні України”: що пише світова преса про переговори РФ та США

У Женеві відбулася зустріч представників США та Росії щодо вимог Москви до Америки і НАТО відступити зі Східної Європи. Це відбувається на фоні масового скупчення російських військ і техніки біля українських кордонів та загрози нової російської агресії. Що про це писали у світових ЗМІ.

“Росія применшує загрозу Україні в переговорах зі США”, ВВС, Велика Британія

Росія повідомила США, що не має наміру нападати на Україну. Про це її представник заявив у Женеві. Після зустрічі, яка тривала сім годин у понеділок, 10 січня, сторони домовилися продовжити докладати зусиль, щоб знизити напруженість. Але не помітно ніяких ознак серйозного прориву.

Російські та американський дипломати обговорити віч-на-віч протистояння через Україну і вимоги Росії до НАТО відступити зі Східної Європи. Хоча згоди не досягли, сторони висловили занепокоєння і виклали вимоги з можливістю продовжити розмови у майбутньому.

Проте прірва між сторонами залишається глибокою. США закликали Росію до деескалації ситуації та відведення військ від кордонів України, але не отримали жодних гарантій, що це станеться.

Росія натомість вимагає від НАТО дати “залізобетонну гарантію”, що Альянс ніколи не запропонує Україні членство. США категорично відкинули таку вимогу. Америка натомість пропонує Росії взаємні обмеження військових навчань і розгортання ракет в Європі, але очікувано, для Москви цього замало.

Оптимісти вказують, що переговори були діловими, а Росія каже, що не має наміру нападати на Україну. Песимісти кажуть, що навіть після таких запевнень американські чиновники не впевнені, чи справді Москва налаштована на дипломатичний шлях вирішення кризи.

Заступниця держсекретаря Венді Шерман заявила, що Америка відкинула російські пропозиції, які були “неприйнятними”, включаючи вимогу, щоб НАТО взяло зобов’язання ніколи не приймати Україну.

Не дозволимо нікому закрити політику відкритих дверей Альянсу, яка завжди була центральною для НАТО – Держдеп

“Ми не дозволимо нікому закрити політику відкритих дверей Альянсу, яка завжди була центральною для НАТО”, – сказала Шерман.

Представник МЗС Росії Сергій Рябков зауважив, що переговори були “діловими і професійними”, але попередив США не “недооцінювати ризики” напруженості.

Зустріч у понеділок відбулася без європейських союзників, включаючи Україну. Проте Шерман та інші американські посадовці запевнили, що Україну, Європу та членів НАТО включать до перемовин, якщо будуть якісь рішення, що стосуватимуться цих країн.

У понеділок верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррелль заявив, що вважає, що російське вторгнення все ще можливе.

По той бік кордону 100 тис. російських військових. Мабуть, вони прийшли туди не кави попити! – Боррель

“По той бік кордону 100 тис. російських військових. Мабуть, вони прийшли туди не кави попити!”, – сказав він.

“США заявляють про відсутність прориву у “відвертих” переговорах з Росією щодо кризи на кордоні з Україною”, CNN, США

Венді Шерман заявила, що поки не знає, чи готова Росія до деескалації ситуації з Україною.

Після зустрічі Рябков заявив, що, незважаючи на хвилювання США щодо російських військ вздовж українських кордонів, Москва не планує розпочинати військові дії.

“Ми пояснили, що не плануємо нападати. Всі навчання військ проводяться на території Росії, і немає підстав побоюватися сценарію ескалації”, – сказав він.

Шерман каже, що США окреслили деескалацію як відведення Росією тисяч військових від кордонів з Україною в казарми або пояснення, які навчання вони проводять, і які їх цілі. За її словами, росіяни кажуть, що скупчення військ не є передвісником вторгнення.

За словами Шермана, США і Росія провели “корисні дискусії”, але не було конкретики. Рябков назвав переговори “діловими” і “професійними”, але жодного прогресу не досягли.

“Щодо центрального питання для Росії про відмову від розширення НАТО, то немає прогресу. Це надалі одна з головних проблем. Усе інше залежить від того, що буде далі в цьому питанні”, – сказав Рябков.

Пакет допомоги США для України передбачає стрілецьку зброю і боєприпаси, радіоприймачі, медичне обладнання, запасні частини

Наприкінці грудня адміністрація президента США Джо Байдена тихо дозволила надати Україні додаткові $200 млн на допомогу в сфері безпеки. Пакет дозволяє дати більшу частину того ж оборонного обладнання, яке США давали в минулому, включаючи стрілецьку зброю і боєприпаси, радіоприймачі, медичне обладнання, запасні частини та інше обладнання. Пакет затвердили за кілька тижнів до того, як Америка та Росія мали розпочати переговори.

На доставку цього обладнання знадобиться певний час. Іншого, на $60 млн, санкціонована минулого літа, вже наближається до завершення.

У Держдепі заявили, що озброєння Україні уже доставили протягом останніх тижнів і допомога буде надходити далі, але відмовилися обговорювати деталі.

За останній рік ми дали Україні більше допомоги в галузі безпеки, ніж будь-коли з 2014 року. Поставки тривають і на найближчі тижні заплановано ще більше – Держдеп

“Не збираюся вникати в кожен транш допомоги в галузі безпеки. За останній рік ми дали Україні більше допомоги в галузі безпеки, ніж будь-коли з 2014 року. Ці поставки тривають і на найближчі тижні заплановано ще більше”, – сказав представник Держдепу.

Станом на середину грудня США дали Україні допомоги у сфері безпеки на понад $450 млн. Адміністрація Байдена поставила в Україну нові ракети Javelin і командно-пускові установки до них, патрульні катери класу Island, аптечки, радіоприймачі, електроніку, медичне обладнання, двигуни, генератори.

Держсекретар Ентоні Блінкен сказав, що адміністрація продовжує надавати оборонну допомогу Україні.

“Якщо буде подальша агресія Росії проти України, побачимо ще більше цієї допомоги”, – сказав Блінкен.

Ці поставки не змінять правила гри у протистоянні Києва та Москви. Їх недостатньо, щоб стати серйозною перешкодою для російського вторгнення. Проте українці дали зрозуміти Штатам, що хочуть додаткової допомоги в сфері безпеки, крім уже наданої оборонної зброї.

Блінкен напередодні переговорів сказав, що не бачить перспектив для прориву в переговорах.

“Важко побачити реальний прогрес в атмосфері ескалації, важко говорити з пістолетом у скроні України. Тому, якщо ми справді збираємося досягти прогресу, нам слід побачити деескалацію. Росія має відступити від погроз щодо України. Ми тут, бо протягом останнього десятиліття Москва не раз вчиняла акти агресії проти сусідів – Грузії, Молдови, України, а тепер знову загроза для України”, – сказав Блінкен.

Санкції проти Росії не діють. Москва просто стає ще більш упертою

“Санкції проти Росії не діють”: чому існує скептицизм щодо попереджень Вашингтону до Москви щодо Києва”, CNBC, США

Експерти кажуть, що введення санкцій проти Росії може не допомогти вирішити проблему та зняти напруженість у відносинах Росії і США через Україну.

“Санкції проти Росії не діють. Москва просто стає ще більш упертою. У відповідь Захід теж стає все більш упертим. І ми стаємо все ближче до дійсно небезпечного протистояння в сфері безпеки”, каже колишній посол Великої Британії у Росії Тоні Брентон.

Почесний директор Центру євразійських, російських і східноєвропейських досліджень Джорджтаунського університету Анджела Стент також вважає, що загроза санкцій не відлякує Росію.

“Якщо Путін вирішить вторгнутися в Україну, не впевнена, що перспектива санкцій його стримає. Російське вторгнення можливе, шанси 50:50. Це може бути більш обмежене вторгнення, а не масове, як говорили досі. Така небезпека існує”, – каже Стент.

Штати і Росія провели переговори в Женеві, і планують продовжити дискусії в Раді “Росія-НАТО” в Брюсселі в середу. Після цього в четвер відбудеться сесія ОБСЄ у Відні.

“І Росія, і США хочуть уникнути військового зіткнення. Проте Москва слабша і просто хоче, щоб те, що американці бачать, її війська, допомогло задовольнити російські інтереси”, – каже Брентон.

Президент Байден вважає Китай, а не Росію, головним викликом для безпеки США. Серйозне протистояння з Москвою насправді значно ускладнює виклики для Америки.

У минулому огляді преси Gazeta.ua теж писала про переговори, які тривають протягом цього тижня та перспективи російського нападу на Україну.