19 жовтня Верховна Рада ухвалила закони, необхідні для отримання чергового траншу МВФ.
Вони вносять зміни до закону про Національний банк України, підвищують політичну незалежність регулятора.
Законопроєкт №5850 обмежує функціоналу Ради Нацбанку. Вона не зможе аналізувати вплив грошово-кредитної політики регулятора на соціально-економічний розвиток та надавати пропозиції до зміни цієї політики правлінню НБУ.
Встановили жорсткіші обмеження до потенційних членів Ради НБУ. Заборонили членство людям, яких притягали до кримінальної відповідальності або тим, хто очолював банк, який Нацбанк визнав неплатоспроможним.
Створять “кодекс етики” працівників НБУ та скорегують підстави для звільнення голови Нацбанку і його заступників.
Закон надає Нацбанку право нараховувати відсотки за коштами, які банки тримають на рахунках у ньому. Удосконалив процедуру з управління золото-валютними резервами України.
Законопроєкт №5852 вносить зміни до закону про публічні закупівлі. З-під нього виключили закупівлю Нацбанком послуг юридичного супроводу справ за кордоном. Мотивували тим, що повна процедура закупівлі таких послуг довга, через що інтереси НБУ у міжнародних справах можуть постраждати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС підтримав антиолігархічний закон і перерахує 600 млн
Законопроєкт №5853 вніс зміни до Бюджетного кодексу. Змінив комунікацію НБУ з Кабміном під час підготовки бюджетної декларації. Раніше НБУ кілька разів на рік подавав президенту, уряду та Верховній Раді прогнози своїх прибутків. Мінфін після цього готував бюджетну декларацію. Тепер Нацбанк має лише інформувати про прогнози своїх прибутків. Він більше не нестиме відповідальність за невідповідність реальних прибутків закладеним у бюджеті.
Міжнародний валютний фонд оголосив про успішне завершення роботи місії в Україні. Тепер Україна може розраховувати на $700 млн кредиту, заявила пресслужба МВФ.