13 листопада 1970-го потужний тропічний циклон Бхола призвів до повені в дельті Гангу. Загинули майже пів мільйона людей. Це найбільша природна катастрофа ХХ ст., спричинена циклоном, та одна з найбільших у сучасній історії.
Східний Пакистан розташований між Індією і Бірмою. Тропічні циклони тут регулярні. Завдяки потужним потокам рік Ганг і Брахмапутра на півдні країни утворилася найбільша у світі річна дельта. Третина густо заселеної країни – на 7 м нижче рівня моря.
Берегова океанічна лінія суходолу слугує природним бар’єром від вод океану. Але в листопаді 1970-го над Бенгальською затокою утворився потужний циклон, що призвів до виникнення океанічних хвиль заввишки до 8 м. Вони з 12 листопада почали заливати материкову частину Східного Пакистану.
Найбільшої потужності набули 13 листопада. Затопили прибережні острови і значну частину материкової території. Зруйнували тисячі будівель, транспортні мережі, інфраструктуру. Це призвело до смерті майже 500 тис. осіб. У найбільш постраждалих населених пунктах загинули понад 45% населення. Більшість з них – діти до 10 років і літні люди.
Неспроможність місцевої влади швидко й ефективно допомогти призвели до громадянської війни між Східним Пакистаном і центральним урядом країни. Вона завершилася проголошенням 1971-го незалежності Бангладеш.
Під час війни за незалежність, що тривала 9 місяців, загинули до 3 млн осіб. Це був рідкісний випадок, коли природний катаклізм спровокував громадянську війну і розпад країни.