Здорове старіння – це не про вік у паспорті, а про якість життя. Йдеться про здатність зберігати фізичну активність, ясність розуму, емоційний баланс і незалежність навіть у поважному віці.
Лікарі й науковці наголошують, що секрет довголіття ховається у щоденних звичках, правильному харчуванні, русі та турботі про психічне здоров’я, пише yahoo.
“Здорове старіння – це про те, щоб з віком ставати сильнішими і впевненішими в собі, а не боротися з часом”, – каже медсестра й експертка з гормонів і довголіття Мікаела Роббінс.
Який вигляд має здорове старіння
Докторка Крістіна Дель Торро Бадесса, лікарка з невідкладної медицини та експертка з довголіття, зауважує: здорове старіння видно за енергією, настроєм і ставленням людини. Такі люди мають силу насолоджуватися щоденними справами, вони цікаві до нового і дивляться в майбутнє з оптимізмом. Для них важливі здорове харчування, регулярні фізичні вправи (які включають силу, гнучкість і функціональні рухи), повноцінний сон, гормональний баланс, управління стресом та позитивні стосунки з іншими.
Гени впливають на те, як ми старіємо, але лише на 20-30%. Основна роль у цьому належить способу життя і довкіллю. Саме щоденна рутина – харчування, активність, сон, а також рівень стресу і шкідливі звички вирішують, яким буде старіння. Цей процес пояснює епігенетика – наука про те, як поведінка й зовнішні фактори змінюють активність генів.
Ознаки, що ви старієте правильно
Зберігаєте фізичну силу й рухливість
Легкість у повсякденних рухах – ходьбі, підніманні сходами, носінні важких речей – сигналізує про здорове старіння. Сила, баланс і витривалість допомагають залишатися незалежними та займатися улюбленими справами. Активний спосіб життя не лише підтримує здоров’я, а й робить ваше життя повноцінним.
Залишаєтеся допитливими і з гострим розумом
З роками пам’ять і мислення можуть слабшати, але ті, хто старіє правильно, залишаються пильними, продовжують вчитися, цікавляться новим, грають у головоломки, читають. Це підтримує незалежність і дарує задоволення.
Емоційно стійкі та маєте позитивний погляд на життя
Емоційна стійкість допомагає знижувати рівень стресу, покращує психічне здоров’я та робить життя щасливішим. Позитивний настрій також підтримує міцні соціальні зв’язки, зменшує відчуття самотності й депресії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У 86 – з валізою по світу: надихаюча історія жінки, яка почала мандрувати після втрати чоловіка
У вас міцні соціальні зв’язки
Навіть невелика, але підтримувальна спільнота допомагає почуватися потрібними й захищеними. Соціальна активність, волонтерство, спілкування з рідними сприяють кращому емоційному стану та можуть збільшити тривалість життя.
Захоплені своїми хобі та маєте мету
Відчуття мети в житті пов’язане з кращим здоров’ям і довголіттям. Хобі, догляд за онуками, садівництво або будь-яка діяльність, що приносить радість і структуру в день, допомагає залишатися активними і задоволеними.
Є п’ять ключових ознак, які можуть свідчити про те, що у вас є всі шанси дожити до глибокої старості.
На думку вчених, саме жінки мають більший шанс дожити до старості, ніж чоловіки. Це стосується не тільки людей, але й тварин. Було виявлено, що в різні епохи жінки жили довше. Це можна пояснити гормонами в жіночих яєчниках, які уповільнюють старіння. Чоловіки ж уразливі до старіння через тестостерон, який порушує імунну систему. Чим його більше, тим швидше чоловік старіє. Жіночі гормони, навпаки, сприяють зміцненню здоров’я.