Вікно можливостей для воєнних виборів-2025 в Україні

Головна Сторінка » Вікно можливостей для воєнних виборів-2025 в Україні

Українська влада з травня 2024 року перебуває в стані виборчої турбулентності. Саме тоді закінчились повноваження президента України Володимира Зеленського.

Тож для продовження його повноважень без виборів повитягували на світ божий норми різних законів, щоби довести юридичну правомочність легітимності президента та парламенту у стані війни без чергових виборів.

Українці сприйняли це відносно спокійно. Мовляв, які вибори під час війни. Однак, три дні й три ночі скакав Іван-царевич, аж доки скакалку не відібрали.

І от, зʼявилась інформація, що влада, як кажуть в Одесі, “таки да” замислюється про вибори в 2025 році. Подейкують, це може бути навесні.

Серйозно про це почали говорити в проєкції візиту Володимира Зеленського до США на Генасамблею ООН, де він представив партнерам свій варіант мирного плану закінчення війни.

Прямі й дотичні ознаки

Про те, що влада серйозно задумується про вибори й що це не вигадки іноземних ЗМІ в етері Ранок.LIVE заявила нардепка партії “Всеукраїнське об’єднання “Свобода” Оксана Савчук.

Пані Савчук зазначила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії (ЦВК) від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.

Адже вони сформовані й адаптовані під останні місцеві вибори, що відбулися у 2020 році. А тепер потрібно взагалі дивитися на наявну територію та які виборчі дільниці там є. Оскільки декотрі пункти попередніх голосувань зруйновані війною. ЦВК наразі має провести аналіз чинного стану речей.

Перед інформацією нардепки від “Свободи” й лідер ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко в коментарях ЗМІ зазначила, що політичний процес в Україні “вже однозначно розпочався”. Малася на увазі підготовка до виборів.

Водночас, ще якихось два тижні тому народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк повідомив, що влада України нічого поки не заклала на вибори в держбюджет 2025 року.

Також він нагадав, що керівництво країни неодноразово заявляло про плани провести вибори після закінчення війни в Україні.

Тобто, до останнього візиту президента Володимира Зеленського у США, до скандалу з республіканцями, ніхто нікуди не йшов. Які вибори? Війна!

Принаймні у всіх попередніх інтервʼю гаранта Конституції ця тема приблизно так і звучала.

Аж раптом, нещодавно виявилось, що президент України Володимир Зеленський усе ж розглядає можливість проведення президентських виборів у наступному році. Про це він сказав у нещодавньому інтервʼю британському The Economist.

Журналісти видання зазначають, що попри рішення відкласти вибори до завершення війни, Зеленський начебто все ж розглядає можливість призначити президентські вибори у 2025 році, “щоб зміцнити свою владу”.

За словами The Economist, одним із потенційних суперників Зеленського називають Валерія Залужного, колишнього головнокомандувача ЗСУ.

Оновити тему легітимності

Тож тепер ЦВК має перебувати у тонусі й готовності до проведення загальнонаціональних виборів та місцевих.

Так вважає політолог Ігор Чаленко. “Роблю ставку на те, що нам дадуть вікно для проведення демократичних та легітимних виборів. Можливо це буде через півроку, чи девʼять місяців. Адже сьогодні немає чіткого розуміння, як проводити вибори. Одночасно чи через кожні три місяці. Але після оновлення теми легітимності, як центральної, так і місцевої влади є великі ризики подальшої війни. Якщо українська влада не зможе запровадити адекватні запобіжники проти російського агресії. Хоча нам кажуть, що війна розпочнеться через три пʼять шість років. Чомусь здається, що РФ не буде чекати укріплення позицій України та подальшого реформування нашого ВПК. Вони можуть піти вперед, щоб у майбутньому легітимна влада України підмалювала якийсь документ, що його Кремль вважатиме для себе важливим”, вважає політичний експерт.

Він нагадав, що у 20-й статті Виборчого кодексу йдеться про те, що після припинення або скасування режиму воєнного стану, перебіг виборчого процесу, припиненого у зв’язку з воєнним станом, розпочинається спочатку. Мають стартувати всі виборчі процеси.

“І на це дається всього 30 днів. Тобто ЦВК має постійно перебувати у тонусі, тому вона активно працює наразі та приймає постанови. А той документ, що зараз висить на сайті Ради, більше схожий на підготовку до місцевих виборів. Вони мають відбутися у жовтні 2025 року. Нюанс в іншому: ні в цьому бюджеті, ні в проєкті бюджету на наступний рік поки що немає не передбачено ні копійки на проведення виборів. А для того, щоб запустити процеси, необхідно вносити зміни до національного кошторису”,- резюмує Ігор Чаленко.

Намалюємо будемо жити

Чи, зробивши певні розрахунки, влада зрозуміла, що вибори в такому роздертому стані країни, все ж вигідніші для збереження влади й можливостей, ніж обтяжлива напівлегітимність до кінця війни? Ще те питання.

Але чи лише це змушує серйозно переформатовувати українське законодавство під можливість проводити вибори під час війни? Вочевидь, ні.

По-перше, ймовірно Володимира Зеленського обтяжують одній й ті ж прізвища, котрі з 2019 року просто переходять із кабінету в кабінет. Як у анекдоті: “Приходжу, – й тут ти сидиш!”.

По-друге, неодноразово після травня 2024 року вусатий речник Кремля Пєсков ставив під сумнів легітимність чинного президента України Володимира Зеленського. Звісно, з подачі Путіна. Саме це, за версією країни-агресорки, є одною з перешкод на шляху до переговорів. При цьому, у Кремлі допускають перемовини з Україною за правління Володимира Зеленського, але знову “за певних умов”.

Але як сьогодні в Україні організувати процес виборів ніхто не відповість. Тому що це зробити в нинішніх умовах надзвичайно складно. Або це прямий шлях до того, що відбувається з демократією на Росії.

“Влада намагається робити все, щоб якомога менше громадян могли взяти участь у виборах. Тому що в наших реаліях від виборів можуть бути відрізані декілька категорій українців, – вважає народний депутат, лідер партії “Розумна політика Дмитро Разумков. – По-перше, це військові. Вони не зможуть зараз ні проголосувати, ні бути обраними! По-друге, українці за кордоном, яким нинішній міністр закордонних справ Сибіга свого часу заблокував консульські послуги! По-третє, від виборчого процесу хочуть відрізати журналістів. Свобода слова завжди була тим рушійним механізмом, який не дозволяв робити фальсифікації. Чи допустили б зараз до висвітлення виборчого процесу незалежних журналістів, а не лише телемарафон? Сумніваюся. І, по-четверте, влада буде робити все, щоб на дільниці прийшло менше чоловіків. Скажуть, наприклад, що там буде працювати ТЦК. (Сміється Gazeta.ua)”.

Додатково зазначимо стосовно проведення електронних виборів. За прикладом також можна далеко не ходити просто подивитися на їх результати на Росії.

Звісно, в гіпотетичних виборів може бути цікавий, новий для нас поворот і результат. Скажімо, Валерій Залужний піде балотуватись на посаду президента й виграє.

Водночас, бентежить питання можливості участі у виборах до рад усіх рівнів, доки йде війна, ветеранів. А ми ж не можемо провести президентські вибори й не провести парламентські та до органів місцевого самоврядування.

Тож з моменту ймовірного старту виборчих перегонів внутрішній політичний процес у воюючій Україні перестане бути прихованим та нудним.