Віртуальна реальність у лікуванні ПТСР: нові можливості для України

Віртуальна реальність у лікуванні ПТСР: нові можливості для України

У січні 2025 року Верховна Рада України прийняла закон про систему охорони психічного здоровʼя. Законодавча ініціатива передбачає створення Нацкомісії з питань психічного здоров’я, яка буде постійно діючим колегіальним органом, що перебуватиме у сфері управління Кабінету міністрів. Таким чином, держава визначила пріоритетом психічне здоров’я і необхідність заходів з поліпшення ментального стану громадян.

«Тема війни це дуже болюча тема. Це величезна біда, потрясіння і втрати. Душевні, матеріальні. Це і розуміння, що вийшов з війни, соціум буде іншим, та й планета Земля, в силу того, що війни втрачають свою локальність», – зазначив на Конгресі «Психосоматична медицина XXI століття: реалії та перспективи» відомий український вчений, психіатр Олег Чабан. На думку експерта, війна є надекстремальною ситуацією, тобто такою, що виходить за межі звичайного «нормального» людського досвіду.

Всі потрясіння мають наслідки, один з них посттравматичний синдром (ПТСР). Після 2014-го року і повномасштабного наступу у 2022-му ПТСР є реальністю для тисяч ветеранів військової служби та цивільних осіб, які зіткнулися з жахами бойових дій. Лікування в таких умовах вкрай вимагає ефективних методів. Серед перспективних напрямків — VR-технології в терапії ПТСР.

Як працює VR-терапія?

VR-терапія – це використання технологій повного або часткового занурення, які створюють безпечне віртуальне середовище, в якому пацієнти можуть поступово та під керівництвом фахівця працювати над травматичними спогадами. Головна мета – зменшити інтенсивність симптомів, таких як нав’язливі спогади, тривога, емоційне заціпеніння або уникнення ситуацій, пов’язаних із травмою.

Ця техніка дозволяє пацієнтам знову пережити травматичні події, але в набагато безпечніших умовах. Реалістичність відтвореного та/або поступове збільшення інтенсивності ефектів дає змогу терапевтам адаптувати лікування для кожного окремого пацієнта.

Для українських військових і цивільних, які пережили жахливий досвід війни, VR-терапія може стати значним кроком до відновлення психічного здоров’я. В умовах активних бойових дій кількість людей з посттравматичним стресовим розладом зростає. Створення технологій, які інтегрують український контекст війни, є не лише інноваційним, але й важливим.

Нещодавно в Україні стартував пілотний проект із використанням VR-терапії для військовослужбовців із розробленою технологією, що включає контент, унікальний для специфіки українських бойових реалій. У сценаріях, які нагадують стилістику комп’ютерних ігор, відтворено речі, які можуть викликати певні спогади у ветеранів – звуки артилерійського обстрілу, атмосферу землянок чи навіть прості побутові події в умовах фронту.

Ефективність методу

Особливістю проекту є експозиції з відповідними тригерами і можливість в інтерактивному форматі регулювати сценарій в режимі реального часу шляхом додавання та видалення певних елементів залежно від сприйняття пацієнта.

У пілотному дослідженні компанії ВІАР МЕНТАЛІТІ взяли участь 50 українських ветеранів, усі з яких пройшли діагностичне обстеження як до, так і після курсу терапії VR. Результати говорять самі за себе: статистично значуще зниження симптомів ПТСР, тривоги та депресії; покращення якості життя.

Основна перевага терапії VR полягає в усуненні стигми, яка стосується психічних захворювань. Він створює віртуальне середовище, де клінічна практика може проходити з пацієнтом, який працює над емоціями та пов’язаними з ними проблемами без суджень. Це дуже важливо для військових, щоб уникнути звернення за допомогою, через яку вони можуть виглядати «слабкими».

Технології віртуальної реальності можуть стати частиною психологічної реабілітації не тільки в Україні, а й у всьому світі. З їх допомогою можна не лише вилікувати посттравматичний стресовий розлад, а й провести профілактику серед військовослужбовців, які повертаються із зони бойових дій.

Перспектива VR у психологічній реабілітації

Якщо дивитися з точки зору методу, його повна реалізація стикається з багатьма перешкодами, зокрема вартість обладнання та розробки контенту. Також важливе питання необхідність підготовки кваліфікованих психотерапевтів і клінічних психологів для роботи з VR-технологіями. Розвиток цього напрямку потребує залучення міжнародних партнерів, грантів та активної підтримки держави. В цьому контексті, закон про систему охорони психічного здоров’я прийнятий у січні парламентом створює додаткові можливості для розвитку науки і надання фахової допомоги, що має враховувати травма-інформований підхід з визнанням ролі, яку психічна травма або потенційно травмівна подія відіграє в житті людини, з метою створення чутливого, безпечного та надійного середовища і уникнення ретравматизації.

Чутливість питань, які повинні вирішувати фахівці потребує високих стандартів і фахової підготовки. Крім створення Національної комісії з питань психічного здоровʼя, яка буде проводити комплексну роботу, передбачено атестацію/сертифікацію психологів і психіатрів. Впровадження VR-терапії теж потребує додаткової підготовки і супервізії, що можливо на базі провідних наукових установ України, наприклад Навчально-науковий інститут психічного здоров’я Національного Медичного Університету ім. О.О. Богомольця.

Інновації дозволяють більш ефективно впровадити результати науково-дослідної роботи і швидше опрацьовувати новий досвід для поліпшення здоров’я і психологічної стійкості людей. Занурення в експозиційну терапію через VR дає шанси на лікування, що має відчутний результат і сповнює людей енергією на повноцінне життя.