Вибіркові санкції – щоби усунути неугодних

Головна Сторінка » Вибіркові санкції – щоби усунути неугодних

Останні санкції викликали ажіотаж не лише в Україні, а й за кордоном. Зокрема, інтервʼю Петра Порошенка іноземним медіа змусило відраегувати українську владу.

У поенділок 17 лютого, радник президента Володимира Зеленського із санкційних питань Владислав Власюк прокоментував правомочність застосування санкцій щодо українців.

На своїй сторінці у фейсбуці він повідомив, що застосування національних санкцій до власних громадян – відома практика в усіх юрисдикціях країн ЄС, США, Великій Британії.

За його словами, санкції не залежать від місця перебування підсанкціного громадянина. Окрім того, санкції інших юрисдикцій є підставами для національних санкцій. Так само людина може повторно вноситися до санкційного списку у випадку оновлення підстав, або зміни строку їх застосування.

“Санкції не встановлюють вину і не замінюють кримінальну відповідальність. Санкції є адміністративним заходом для обмеження певної поведінки, яка становить загрозу національним інтересам, і стимулює таку поведінку припинити”, – зазначив Власюк.

Санкційно політичне лото

Однак санкції щодо громадян України не один і не найважчий камінь в город Банкової, що його закидають українці. Цей пункт ще дозволяє викрутитись, хоч і не дуже переконливо.

А от чи є аргументації у владі на закиди суспільства, що введення санкцій відбувається вибірково?

Це питання з особливим підтекстом. Воно стосується глобальних змін в Україні: заміни потужних гравців економіки – вітчизняних фінансово-промислових груп (ФПГ) на зовнішні транснаціональні корпорації (ТНК).

Тому-то й зачищається поле. І мова тут не лише про рідкісноземельні метали нашого Приазовʼя, а й про залізну руду, про українські 60% світових запасів марганцевої руди, що критично важливо для металургії та інше.

Цікаве вивезення видобутих надр, котрі коштують дешевше, ніж продукція

Натомість іде колоніалізм: чи європейський, чи американський, – байдуже, бо навряд чи нові “господарі” зацікавлені в розвитку в Україні промислового ланцюга: видобутку сировини та виробництві відповідних товарів у нас. Цікаве вивезення видобутих надр, котрі коштують дешевше, ніж продукція. А виготовлення в нас це, відповідно, нові робочі місця та розвиток української економіки.

Отже в санкційних списках значаться прізвища власників видобувних компаній, але вибірково.

Скажімо, Ігор Коломийський володіє надрами разом з Віталієм Хомутинником. Але останнього немає у списку. Водночас Хомутинник балотувався до ВР від “Опозиційного блоку” та його вважають “однією сімʼєю” з одним розпіареним волонтером зі світу шоубізнесу, який нібито дуже допомагає ЗСУ.

Дивно що санкції застосовуються вибірково. А, скажімо, про Бойка та Льовочкіна взагалі не згадують. Про Нестора Шуфрича хоч і не забули, але його в цьому сенсі не чіпатимуть, бо в нього спільний бізнес з видобутку піску з високопосадовцем від влади.

Цікаво, а коли під санкції підпадуть Пінчук та Ахметов?

Політичні наслідки

Отже, гряде неоколоніалізм. Клас місцевого олігархату замінить менеджемент ТНК, котрий і буде диктувати умови.

А далі на черзі – виполка рядів місцевих агробаронів і тоді парламент та виконавча влада буде в руках неовласників. З усіма відповідними наслідками: місцевий автохтонний елемент буде вимирати та емігрувати, його замінять на тих, хто готовий буде працювати за меншу суму й кому буде байдуже, що було тут 5-10 років тому.

новим власникам головне й перше ресурси, а потім обіцянки розвитку

Бо новим власникам головне й перше ресурси, а потім обіцянки розвитку. А в підсумку – експорт сировини та неоколоінальна ностальгія за промисловістю, якої вже немає. Бо в цьому світі “інвестиції” це евфемізм для розпродажу, а “відкриті ринки” це просто ринки без українців, яким залишається лише уважно читати контракт і не забувати вимагати: гроші – вперед.

І от питання, не менш цікаве: як протистояти колоніалізму? Хто є та рухома сила, яка повинна це робити? Де у цьому рівнянні люди, громадяни, право, обов’язки, відповідальність? Адже за Конституцією України надра землі належать народу.

Є підозри, що такого роду санкції лише розбурхають самолюбство власників, котрі можуть втратити свій бізнес. Та й громадян також. Водночас стрімке падіння рівня життя українців може призвести до введення іноземних військ, щоби тримати колонію у покорі.

Проблем та нових ризиків може додати й ручне управління з вичещеним політичним ландшафтом.

І на фоні цього всього чомусь не покидає відчуття, що ці всі кроки й дії можуть притягнути ще щось масштабне й непередбачуване.