Створення компенсаційної комісії для України, що займатиметься питаннями репарацій від росії, є важливим кроком на шляху до відновлення справедливості та компенсації збитків, завданих агресією. За словами заступниці міністра юстиції України Ірини Мудрої, процес створення такої комісії може зайняти більше року, що включає час на ратифікацію міжнародної угоди.
Аналогія з ірако-кувейтською компенсаційною комісією підкреслює потребу в міжнародній підтримці та співпраці для вирішення цього питання. Втім, враховуючи потенційну можливість росією заблокувати рішення ООН, необхідно буде створити міжнародну багатосторонню угоду з широкою підтримкою країн світу.
Залучення країн G7 та інших держав, що поділяють принципи міжнародного права та підтримують Україну, відіграватиме ключову роль у легітимізації нового квазісудового органу та у забезпеченні ефективності компенсаційного механізму. Цей процес вимагатиме значних дипломатичних зусиль та консенсусу на міжнародному рівні.
Ратифікація договору парламентами країн-підписантів та подальше визначення сум для виплат за реєстром є критичними кроками для реалізації цього механізму. Важливим аспектом є використання заморожених російських активів як джерела для компенсацій.
Підтримка з боку Комітету із закордонних справ Сенату Конгресу США та адміністрації президента США Джо Байдена щодо передачі Україні конфіскованих російських активів свідчить про міжнародну солідарність з Україною та спільні зусилля щодо притягнення агресора до відповідальності.