Якщо ви ділите свій будинок з собакою, можливо, ви помічали за собою, як ви крутите очима або клацаєте язиком у відповідь на деякі винятково незадовільні вчинки вашого пухнастого друга. Ваш собака може елегантно ходити на ціпочках навколо луж, втікати від білок чи відмовлятися виходити в сніг без пальта та чобітків. “Ти б ніколи не вижив без мене”, ви, можливо, лагідно зауважили йому.
Але що, якщо ви поставите це, як серйозне питання для свого собаки: “Ви дійсно вважаєте, що ви зможете вижити самостійно без моєї допомоги?”. І якщо ваш собака відповість: “Звісно, чому б ні?”, ви можете розпитати його більш детально: як б ви грілися? Що б ви робили під час дощу? Що б ви їли? І, що найважливіше, ви не відчуватимете себе самотніми без мене?
Ваш собака може сказати вам, що просто перейде до сусіда і буде жити з ним, який, ймовірно, надасть основи у вигляді їжі, притулку і, можливо, навіть любові. Роздратований явним відсутнім відданням, ви можете докладати зусиль і запитувати, що він робив би, якщо сусіда поруч не було. Якщо, фактично, людей не було б узагалі. Яким чином він впорався б?
У книзі “Світ собаки” (2021) читачів запрошують у уявний світ, де люди раптово зникли, і собакам доведеться вижити самостійно. В ній розглядаються два ключові питання: по-перше, чи можуть собаки вижити без своїх людських партнерів – чи вони все ще здатні жити самостійно, як дикі тварини, без допомоги та відносин з людьми? По-друге, і можливо, навіть найцікавіше, які можливі еволюційні траєкторії можливі для собак постлюдства, коли “штучний” відбір заміщується природним відбором? Чи будуть собаки виглядати або поводитися схоже на тварин, яких ми тепер називаємо своїми найкращими друзями?
Чи справді собакам було б краще без нас? Це може бути складне питання для розгляду, якщо ви живете зі собаками, любите їх і вас вражає тривала дружба між людьми і собаками. Проте варто спробувати уявити, принаймні на кілька секунд, не лише те, що може втратити ваш конкретний собака, а і те, що він може отримати.
Щодо собак-постлюдей майбутнього, які ніколи не знали життя з людьми? Можливо, собакам як виду було б краще, якби експеримент із домашнім утриманням, що тривав 20 000 років, був припинений раз і назавжди. Собакам стане важко жити самостійно, але світ після людини також повний того, що можна назвати “собачими можливостями”.
В рамках експерименту було складено список всіх можливих переваг та втрат, які можуть зазнати собаки, якщо люди раптово зникнуть завтра. Ось скорочений список:
Що собаки можуть отримати внаслідок зникнення людей:
- Воля фізичного руху (відсутність обмежень людини, таких як ошийники, поводки, паркани, клітки).
- Відсутність інтенсивного утримання, як у підприємствах по вирощуванню цуценят, лабораторіях чи фермах для вирощування собачого м’яса.
- Немає експериментів
- Немає примусового розведення
- Немає штучного відбору непридатних ознак
- Можливість діяти незалежно і вільно вибирати
- Свобода спілкування з іншими собаками
- Свобода спарювання з ким хочуть і коли хочуть
- Відсутність страху або стресу від покарань, насильства, утримання, непередбачуваності та нестійкості людини
- Можливість залучити весь спектр природних видоспецифічних поведінок
- Нижчі рівні ожиріння
- Потенційно краще харчування
- Більший спектр відчуттів (наприклад, повніше використовувати нюхові відчуття)
- Природний рівень гормонів та розвитку
- Собаки самі обирали б межу фізичної активності
- Відсутність стерилізації
- Відсутність хірургічних обрізань хвоста, вух та голосових зв’язок
- Зменшення породження генетичних розладів, характерних для певних порід
Що собаки можуть втратити внаслідок зникнення людей:
- Відсутність ветеринарної допомоги
- Відсутність вакцинації
- Відсутність контролю паразитів
- Потенційна вразливість до хвороб
- Втрата фізичного комфорту
- Відсутність регулярного харчування
- Потенційні дефіцити харчових речовин
- Збільшена вразливість до хижаків
- Збільшена вразливість до погодних умов
- Відсутність зон безпеки, забезпечених людиною
- Відсутність ресурсів харчування, забезпечених людиною
Одним із великих відкриттів було те, що колонка переваг була значно довшою і вагомішою, ніж колонка втрат. І це змушує замислитися: якщо у собак дійсно більше шансів щось отримати, ніж втратити без людей, чи є шляхи, якими ми можемо змінити реальні параметри нашої взаємодії? Завдяки цьому перегляду можна краще розібратися, як люди роблять життя важким для собак, зокрема для домашніх улюбленців, які живуть в наших домах.
Спитайте тепер своїх чотирилапих друзів, “Що б ви робили без нас?”. Ймовірно, вони вас вразять веселим махом хвоста та гавканням, уявляючи, як би було добре жити без вас. Але якщо хочете бути впевнені, що їхнє життя залишиться щасливим, подаруйте їм смаколики від E-ZOO – зоомагазину, що робить наше спільне життя з братами меншими більш щасливим. Побалуйте своїх улюбленців і створіть для них найкращі умови.