Напередодні свята Водохреще українці готують останню кутю різдвяних свят. Вона називається Голодна.
Водохресний Святвечір, другий Святвечір, Голодна кутя – це день напередодні великого церковного свята Хрещення Господнє. За новим церковним календарем його відзначають 6 січня (за старим – 19 січня), а голодну кутю готують 5-го числа (за старим – 18 січня).
Загалом у період святок готують три варіанти куті. Багата кутя (на перший Святвечір) має бути пісною, тобто, у страву не можна додавати вершкове масло. Щедра кутя передбачає наявність масла або вершків, у неї потрібно додавати всього і побільше. Голодна кутя 6 січня також пісна і зазвичай готується тільки із зерна та меду. Річ у тім, що на перший і другий Святвечір діють заборони: 25 грудня (за старим стилем 6 січня) – останній день Різдвяного посту, а 6 січня (за старим стилем 18 січня) – одноденний піст.
Найчастіше кутю готують із пшениці, рису, перловки, інколи – ячменю та булгура. Зерно в блюді символізує воскресле життя, а мед – солодкість майбутнього блаженного життя. Поруч із кутею на столі обов’язково має стояти узвар: вважається, що кутя – господиня, а узвар – господар.
Голодна кутя – рецепт класичний
Інгредієнти:
пшениця – 1 склянка;
вода – 3 склянки;
олія – 1 ст. л.;
мед – 3 ст. л.;
сіль – дрібка.
За бажанням можна додати:
мак – 150 г;
родзинки – 100 г;
волоські горіхи – 100 г.
Як приготувати
Переберіть, промийте та замочіть пшеницю на кілька годин. Зваріть, додавши сіль та олію. У готову пшеницю додайте мед. Іноді в кутю також додають мак – його потрібно замочити в окропі, залишити на годину, а потім перетерти до появи “молочка”, а також горіхи та родзинки – їх потрібно замочити в окропі на 20 хвилин.
Голодна кутя з рису
Інгредієнти:
рис – 1 склянка;
родзинки – 100 г;
кориця – за смаком;
цукор – 1 ст. л.
Як приготувати
Залийте промитий рис холодною водою, доведіть до кипіння, відкиньте на друшляк і промийте холодною водою. Потім залийте знову водою і варіть до готовності. Злийте воду, охолодіть. Цукор розбавте невеликою кількістю води і додайте до рису, перемішайте. Додайте промиті й ошпарені окропом родзинки, корицю і знову перемішайте.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Багата, Щедра та Голодна: чим відрізняється кутя і коли її готувати
Голодна кутя на Водохреща з булгура
Інгредієнти:
булгур – 150 г;
сіль;
мед – 2 ст. л.;
мак – 1 ст. л.;
родзинки – жменя;
волоські горіхи – 2 ст. л.;
кунжут – 1,5. ст. л.;
насіння льону – 1,5. ст. л.;
насіння соняшнику – 1,5. ст. л.
Як приготувати
Промийте булгур, залийте водою в пропорції 1:2, посоліть, варіть протягом 20 хвилин – до м’якості. Промийте родзинки, додайте мак, залийте окропом на 10-15 хвилин. Додайте мед, перемішайте. З’єднайте готовий булгур і мед із маком і родзинками, додайте насіння кунжуту, льону та соняшнику, перемішайте. Посипте зверху подрібненими горіхами.
Узвар зазвичай готують із сушених яблук, груш або вишні, інколи кладуть у нього курагу, чорнослив і родзинки. Можна додати мед, але найчастіше напою достатньо солодкості сухофруктів.
Головною стравою Різдва Христового є кутя. Традиційно вона є на столі у кожної української родини.
Щоб приготувати по-справжньому смачну солодку кутю, спробуйте цей рецепт з халвою. Gazeta.ua розповість, як покроково приготувати головну страву різдвяних свят за подільським рецептом. За неї вам подякують усі гості.