Під час чхання у відповідь чуємо “Будь здоров!”.
Але ця фраза в українській мові має дещо інше значення.
У Словнику української мови (СУМ) вказано, що фраза “Будь здоров, будьте здорові” – це ввічливе побажання при прощанні:
“Бувай (будь, бувайте, будьте, іди, зоставайся, ходи і т. ін.) здоров (здоровий, здорова, здорові) – усталена формула прощання. – Бувай здоров, Миколо! – кричав Боженко з вагона. – Будь здоров, старина. Бережи хлопців! – крикнув Щорс (Олександр Довженко, I, 1958, 203); Мотря взяла гребінь, поцілувалася з кумою і подалась до дверей. – Будьте здорові! – Ідіть здорові! (Леся Українка, III, 1952, 471)”.
Інколи фраза “Будь здоров!” може вживатися як привітання, хоча більш поширеною є “Здоров був!”:
“Степане? Ти? Здоров був! – зачув він голос Недайводи (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 195); – Здорова будь, моя Марійко. Я не писав тобі давно (Володимир Сосюра, I, 1957, 338); – Добривечір вам! з понеділком будьте здорові! – сказали бурлаки до хазяїна (Нечуй-Левицький, II, 1956, 205)”.
Коли ж мова йде про побажання здоров’я, коли якась людина чхає, то тут замість “Будь здоров!” правильно вживати “Будь здоровий!” чи “Будь здорова!”.
Цікаво, що традиція бажати здоров’я людині, яка чхнула, була ще за часів античності. В європейській традиції таке побажання пов’язували з чумою, тож фраза “Будь здоровий!” мала попереджати хворобу. Власне, зараз вона має на увазі це саме.
Чи треба казати “Будь здоров(ий/а)”, коли хтось чхає
Думки стосовно того, чи варто бажати людині здоров’я після того, як вона чхнула, розходяться.
Дехто вважає за правильне бажати здоров’я, а багато хто навіть ображаються, коли після того, як вони чхнули, їм не бажають нічого у відповідь;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як українською красиво говорити про любов: забуті крилаті фрази
Інші вважають таке побажання порушенням ділового етикету, адже говорити про здоров’я можна лише з близькими, тож у діловому колі радять ігнорувати коли хтось чхнув.
Але якщо ви все таки не можете не побажати здоров’я людині, яка чхнула, то бажайте його українською правильно, а саме – “Будь здоровий!”.
Часто у громадських місцях чуємо звертання “жінко” або “жіночко”. Але подібні звертання є продуктом СРСР, коли перемогло маркування за статтю і віком – “дєвушка/женщіна” і від цих звертань варто відмовитись.
Якщо не знаєте, заміжня жінка чи ні, звертайтеся “пані”.