Міністерство закордонних справ України заявило, що повноправне членство України в НАТО є єдиною надійною гарантією безпеки для країни та ефективним засобом стримування подальшої агресії Росії як проти України, так і проти інших держав.
У заяві, приуроченій до 30-річчя підписання Будапештського меморандуму, МЗС зазначило: “30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору”.
У міністерстві нагадали, що меморандум гарантував Україні безпеку, суверенітет і територіальну цілісність в обмін на відмову від третього за величиною ядерного арсеналу у світі. Проте він не зміг запобігти агресії з боку Російської Федерації, яка володіє ядерною зброєю, проти України, що відмовилася від свого арсеналу. Як наголошують у МЗС, навіть передбачені документом консультації так і не були проведені, попри неодноразові спроби України їх ініціювати.
У заяві йдеться про те, що сьогодні Будапештський меморандум є символом стратегічної недалекоглядності у прийнятті рішень щодо безпеки. У міністерстві підкреслили, що відмова в 1990-х роках надати Україні реальні гарантії безпеки була серйозною помилкою, яку використала Москва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НАТО не готові запросити Україну стати членом Альянсу
“Ця помилка має бути виправлена. Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки, які відповідають її вагомому внеску у глобальне ядерне роззброєння та підтримання міжнародного миру та безпеки. Звертаємося до США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки”, – зазначили у МЗС.
Там наголосили, що лише повноправне членство в НАТО може стати такою гарантією для України та водночас стримати подальшу агресію Росії.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО. Запрошення України до НАТО зараз стане дієвою протидією російському шантажу та позбавить Кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України. Це також єдиний шанс зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння”, – підкреслили у зовнішньополітичному відомстві.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте запевнив, що партнери враховують заклики України щодо членства і залишаються відданими планам, але основна мета грудневого засідання Альянсу є іншою.
Також Рютте підтвердив незмінність позиції Альянсу щодо перспективи членства України. “Партнери погодилися з тим, що майбутнє України в НАТО”, – нагадав він.
Проте генсек не очікує дискусії з цього приводу у найближчі дні. Натомість Альянс буде фокусуватися на наданні військової допомоги Україні.