Наразі з України продовжують виїжджати значно більше людей, ніж повертаються.
Співвідношення становить приблизно два-три до одного. Про це заявив соціолог Володимир Паніотто в ефірі телеканалу “Київ24”.
За його словами, якщо раніше до країни поверталися переважно сім’ї з дітьми, то зараз це здебільшого самотні люди або люди похилого віку. Основним мотивом повернення для 70% опитаних залишається бажання бути поруч із родиною.
Інші важливі причини – потреба в житлі (23%), працевлаштування (28%) та покращення безпекової ситуації в деяких регіонах країни (8%).
Водночас, за даними соціолога, близько 20% тих, хто повернулися, планують вирішити певні справи й знову виїхати, зокрема до країн Європи.
“Часто люди повертаються, щоб пройти лікування в Україні – через надмірні черги на прийом до лікаря за кордоном”, – зауважив Паніотто.
Станом на зараз, за його оцінками, в Україні проживає близько 29-30 млн людей. У березні 2023 року Управління Верховного комісара ООН повідомляло про понад 8 млн українців, які виїхали за кордон, однак деякі демографи вважають ці цифри завищеними.
Нині мова йде приблизно про 6 млн громадян, які залишаються за межами країни. При цьому, уточнює експерт, зниження показника не обов’язково свідчить про масове повернення українців – скоріше за все, йдеться про корекцію методів підрахунку.
Станом на 31 січня 2025 року під тимчасовим захистом у країнах ЄС перебуває 4,3 млн українців. Однак у низці держав, зокрема Данії, Франції, Австрії та Литві, кількість біженців скоротилася.
Раніше Politico повідомляло, що загроза загострення війни та можливе скорочення військової підтримки з боку США можуть призвести до нового напливу українських біженців до Європи.