Закупівля зброї для ЗСУ: назріває великий скандал – експерт пояснив причини

Закупівля зброї для ЗСУ: назріває великий скандал – експерт пояснив причини

Закупівля зброї для Збройних Сил України опинилася у центрі можливого скандалу після того, як Кабінет Міністрів видав розпорядження на суму 23 млрд грн для придбання боєприпасів через Державну прикордонну службу України (ДПСУ), обходячи Агенцію оборонних закупівель Міністерства оборони України (МОУ). Цей крок викликав серйозні застереження серед експертів щодо ефективності використання державних коштів та прозорості процесу закупівель.

Несподіване розпорядження Кабінету Міністрів

29 листопада 2024 року Кабінет Міністрів України видав розпорядження №1191-р, згідно з яким ДПСУ отримала повноваження на виконання бюджетної програми 2101150 “Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання” на суму 23 млрд грн. Ці кошти мають бути спрямовані на закупівлю боєприпасів низки дефіцитних номенклатур для потреб Сил оборони.

Критика експертів щодо обладнання

Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, у ефірі телеканалу “Еспресо” висловив серйозні застереження щодо цього рішення. “Принаймні такий попередній висновок можна зробити на тлі появи вкрай дивного розпорядження №1191-р за підписом прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 29 листопада 2024 року”, — зазначив він.

Згурець розглядав розпорядження як потенційно скандальну обладку, адже сума у 23 млрд грн є значною і призначена для закупівлі боєприпасів через ДПСУ, яка не має відповідних фахівців та компетенцій для таких закупівель. “Це викликає подив бажання передати відповідні повноваження із закупівлі боєприпасів до ДПСУ, яка ніколи не здійснювала закупівлі боєприпасів в таких обсягах та в якої відсутні відповідні фахівці та компетенції для проведення інспекції наявних боєприпасів та аналізу виробничих спроможностей”, — підкреслив експерт.

Сумнівна пропозиція польської фірми-посередника

Сторона ДПСУ отримала комерційну пропозицію від польської посередницької компанії щодо постачання боєприпасів до реактивної та ствольної артилерії. За словами Згурець, така пропозиція викликає серйозні питання через високі ціни на боєприпаси та вимогу 100% передоплати, що є аномальною практикою. “Ціни цих боєприпасів на 5% або щонайменше 8% вищі, ніж середньоринкові, а вимога здійснення попередньої оплати у 100% не є типовою практикою закупівель”, — прокоментував він.

Підозри щодо порушення законодавства

Експерт також зазначив, що передача повноважень із закупівлі боєприпасів до ДПСУ обходить Агенцію оборонних закупівель, яка спеціалізується на контрактуванні озброєнь та боєприпасів з безпосередніми виробниками або офіційними представниками. “Це робиться в обхід Агенції закупівель на підставі лише одного листа від керівника ДПСУ”, — зауважив Згурець.

Відсутність контролю та прозорості

Згурець наголосив, що така схема закупівель підриває існуючу інфраструктуру Міністерства оборони України, яка вже ефективно працює. “Ми на межі великого скандалу з можливістю закупівлі озброєння для ЗСУ через Державну прикордонну службу”, — попередив він. Крім того, він висловив занепокоєння щодо використання державних коштів, які мають забезпечити обороноздатність країни, але можуть бути витрачені нераціонально.

Необхідність факт-чекінгу та контролю

“Ми дивилися на ціни цих боєприпасів, які на 5% або щонайменше 8% вищі, ніж середньоринкові, і це здійснюється в обхід Міністерства оборони”, — резюмував Згурець. Він закликав до ретельного факт-чекінгу та контролю з боку відповідних органів, щоб уникнути можливих фінансових зловживань та забезпечити прозорість процесу закупівель.

Цей випадок висвітлює важливість дотримання прозорих та ефективних процедур закупівель озброєнь у державних структурах. Закупівля боєприпасів через ДПСУ обходячи Агенцію оборонних закупівель може призвести до нераціонального використання державних коштів та підриву довіри до урядових структур. Необхідно провести незалежне розслідування та забезпечити дотримання законодавства для запобігання подібним інцидентам у майбутньому.