У Польщі археологи виявили бронзовий шолом віком 2300 років.
Він та інші артефакти уперше підтверджують, що на півночі країни мешкали кельтські народи, пише Live Science.
Розкопки проходили у серпні на археологічному об’єкті “Лиса Гора” неподалік від міста Хожеле, приблизно за 105 км на північ від Варшави.
Хоча відомо, що кельти колонізували південну Польщу близько 400 року до нашої ери, це перше матеріальне свідчення їхнього перебування на півночі. Керівник розкопок Бартломей Качинський з Національного археологічного музею Польщі у Варшаві сказав, що, швидше за все, вони оселилися там, щоб купувати дорогоцінний бурштин.
“Цей шолом, поряд з іншими знахідками, є свідченням присутності кельтів у цьому регіоні. Це крайнє північно-східне місце в Європі, де було знайдено артефакти, що підтверджують присутність кельтів”, – вказав він.
Шолом був виготовлений з тонкої листової бронзи. Він спочатку був обшитий шкірою або тканиною. Шолом виконаний у кельтському стилі “берру” – з конічним верхом і характерним розширеним заднім краєм, що забезпечував захист потилиці. Такі шоломи раніше знаходили у похованнях кельтської знаті набагато південніше Польщі.
“Ймовірно, він не лише підкреслював статус свого власника, а й виконував практичну військову функцію”, – сказав Качинський.
Качинський пояснив, що пагорб, званий “Лисою Горою”, насправді є стародавньою піщаною дюною. Стародавні артефакти знаходили там із XIX століття, а саме місце згадується у місцевих легендах про заховані скарби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кістки та кам’яні голови – в парку знайшли давній жертовник
За кілька місяців розкопок на цьому місці виявили 300 давніх артефактів. Серед них чотири залізні сокири та залізний меч. Це незвичайно для цього регіону і свідчить, що кельти принесли технологію виплавки заліза.
До цього на півночі Польщі знаходили поодинокі кельтські артефакти. Вважалося, що кельти з півдня лише зрідка контактували з людьми на півночі. Нові знахідки свідчать, що контакти були інтенсивними та важливими для кельтської спільноти.
Дослідники припускають, що на Лисій Горі був кельтський торговий пункт. Він забезпечував регулярне постачання бурштину з узбережжя Балтійського моря на південь. Бурштин тоді високо цінувався у Середземномор’ї.
У липні 2019 року археологи знайшли ритуальні предмети бронзового віку (II-I тис. до н.е.) в печері Барадла в Угорщині. Вчені відзначали, що всі знахідки – переважно бронзові диски, підвіски й мальована кераміка. Вони мали велике значення для тодішніх людей. Поруч виявили багато кісток тварин і свідчення жертвоприношень.