Міжнародний валютний фонд змінив прогноз щодо тривалості війни в Україні.
Тепер її прогнозують щонайменше протягом 2025 року. Війна також негативно впливатиме і на Європу. Про це заявив директор Європейського департаменту МВФ Альфред Каммер на пресбрифінгу “Перспективи європейської економіки”, повідомляє “РБК-Україна”.
“Коли ви дивитеся на наші прогнози на 2025 рік, ми також знизили їх для України. І це відображення того, що війна Росії в Україні продовжуватиметься. Ми припускали, що вона припиниться раніше. Це не так. І це, знову ж таки, додаткові витрати для української економіки”, – сказав Каммер.
Перед цим у базовому сценарії МВФ очікував закінчення війни в Україні наприкінці 2024 року. У жовтні цей термін перенесли на рік – до кінця 2025 року.
За словами Каммера, показники зростання цього року були жорстоко порушені бомбардуваннями енергетичної інфраструктури в Україні. Це також стримує зростання та перспективи.
“І, крім того, звичайно, як і для всієї Європи, це створює невизначеність в Україні, і це надає пом’якшувальну дію на сукупний попит”, – зазначив Каммер.
Він також заявив, що економічна команда МВФ продовжує “робити чудову роботу з погляду, по-перше, підтримки макростабільності” в Україні.
“По-друге, підтримки економіки для запуску зростання та підтримки підприємств для роботи в цьому середовищі, захисту вразливих людей, які страждають від війни. І, по-третє, підготовки основ для, як ми сподіваємося, швидкої реконструкції та середньострокового шляху до вступу до ЄС “, – сказав представник МВФ.
За його словами, війна Росії проти України продовжує впливати й на перспективи Європи.
“Якщо подивитися на траєкторію зростання, то вона не сильно змінилася за останній рік. І головна причина, через яку справи в Європі йдуть погано, насправді полягає у великому шоку цін на енергоносії, спричиненому Росією, який переживає Європа”, – сказав Каммер.
Так, за його словами, Німеччина дуже постраждала через шок цін на енергоносії, все ще через її енергоємне виробництво.
“Це прямий вплив російської війни. Якщо ви дивитеся на цикл посилення ЄЦБ, він мав бути жорсткішим просто тому, що інфляція була вищою. Це результат війни Росії в Україні”, – додав Каммер.
Тому МВФ переглянув прогноз темпів зростання на 2025 рік у Європі у бік зниження.
“І те, що ми бачимо, – це деяка поміркованість у прогнозованому нами відновленні. І знову ж таки, це результат невизначеності, створеної у зв’язку з навколишнім середовищем та війною Росії в Україні”, – зазначив представник МВФ.
Це також невизначеність для споживачів, які задаються питанням, що станеться з цінами на енергоносії. Це невизначеність з боку інвесторів, які задаються питанням, що станеться у середньостроковій перспективі.
“Тож це пряма дія, яку ми бачимо, – війна Росії в Україні все ще має наслідки для економічного розвитку Європи”, – наголосив Каммер.
Міжнародний валютний фонд передбачив, як зростатиме економіка України на найближчі роки. Прогноз виявився невтішним.
Очікується, що ВВП України зросте у 2024 році на 3,0%, що нижче за прогноз за квітень (3,2%). На 2025 рік прогноз знижений до 2,5% із 6,5%.