Психолог Павло Горностай багато років досліджує травму Голодомору українського народу. Називає його найсильшою з усіх історичних травм.
Психолог вважає, що травму війни буде подолано у разі виконання трьох умов.
На часі успішне подолання травми, в якій ми нині всі, це завершення війни, відновлення територіальної цілісності. Друга умова це реальне засудження воєнних злочинців, які розв’язали війну. Третя умова це репарації. Якщо три умови буде виконано, зможемо говорити про успішне подолання колективної травми. Повним, звісно, воно не буде. Ми не повернемося в ту країну, яка була 10 років тому. Оплакуватимемо численні жертви, відновлюватимемо зруйновані міста, але це буде позитивний результат цієї травми. Якщо ми максимально успішно подолаємо нинішню травму, це сприятиме зціленню історичних травм. Тому витягувати з глибин історичної пам’яті події Голодомору й переживати їх заново вже недоцільно та й неможливо. Безпосередній зв’язок між травмою і тим, що відбувається тепер, уже розірвано. Але ті незавершені заходи з окультурювання й ритуалізації травми Голодомору необхідно продовжити. У культурно-мистецькому опрацюванні травми варто знаходити позитив, наприклад, історії про рятівників від Голодомору. Ми можемо мати власний список Шиндлера. Цього поки що не зроблено.
Повну версію інтерв’ю можна прочитати за посиланням або у журналі “Країна”.
Ваші враження про журнал і статті надсилайте на адресу k@gazeta.ua або пишіть на сторінках журналу у соціальних мережах https://www.instagram.com/kraina.journal/ та http://www.facebook.com/kraina.journal
Передплатити журнал “Країна”