Експерти не чекають на швидке рішення у справі «Україна проти Російської Федерації» в Міжнародному суді ООН, найоптимістичніші прогнози щодо термінів вердикту ‒ 2023 рік. Однак справа не стоїть, а в МЗС Росії стверджують, що 9 серпня російська сторона подала в Міжнародний суд ООН у відповідь меморандум у справі. У поданому меморандумі Росія нібито «надала фактологічні та правові докази неспроможності українських звинувачень і наполягає на тому, щоб Суд відхилив вимоги позивача за обома конвенціями», йдеться в повідомленні МЗС Росії. У Міністерстві закордонних справ України наголосили, що «всі відповіді та аргументи, подані Росією в її контрмеморандумі, будуть визнані судом необґрунтованими».
Нині у МЗС Росії стверджують, що в поданому меморандумі «спростовуються українські інсинуації про нібито дискримінацію українців і кримських татар, які проживають у Криму, розкривається реальна ситуація у сфері міжнаціональних та міжетнічних відносин на півострові».
“За Міжнародною конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Росія має відповісти за проведення кампанії культурного знищення проти спільнот кримських татар і українців із моменту окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Окрім цього, Росія має надати відповідь, чому вона не виконувала тимчасові заходи, які були призначені судом понад чотири роки тому, зокрема вимогу про скасування перешкод для діяльності Меджлісу (кримськотатарського народу ‒ ред.) на території півострова”, ‒ нагадали у МЗС України.
Український юрист-міжнародник, колишній постійний представник президента України в АРК Борис Бабін в ефірі Радіо Крим.Реалії висловив припущення, що крапку в цьому судовому питанні можуть поставити у 2023–2024 роках. При цьому частина позову в питанні дискримінації ‒ виграшна для України.
Міжнародний суд вирішив, що він має юрисдикцію для розгляду позову України, що стосується расової дискримінації і він розглядатиме його по суті. Щодо фінансування тероризму, суд відклав розгляд питання про юрисдикцію до стадії розгляду по суті. Раніше Росія вносила заперечення щодо юрисдикції суду і програла, тепер же меморандум поданий до питання по суті. Росія в меморандумі заперечує і говорить про відсутність порушень.
Є деякі питання, які міжнародний суд вирішуватиме вперше, наприклад, чи є расовою дискримінацією дискримінація за релігійною ознакою, також виникає питання дискримінації корінного народу. Але це фактори, які збільшують шанси України на виграш. Росія не виконала вимог про припинення обмеження діяльності Меджлісу. А щодо питання дискримінації в Криму є безліч доказів і спростувати їх Росії буде практично неможливо. Росія грає в гру «ви всі брешете» і робить спроби створити в Криму кримськотатарські та українські організації, Росія даватиме приклад окремих колаборантів і маніпулюватиме тенденціями ‒ інших варіантів немає.