Шольц бліднув та ніяковів від критики. Хто тепер влада у Німеччині після вотуму недовіри канцлеру

Головна Сторінка » Шольц бліднув та ніяковів від критики. Хто тепер влада у Німеччині після вотуму недовіри канцлеру

Епічна перепалка у Бундестазі вказує, що на Німеччину чекає жорстка передвиборча боротьба. Gazeta.ua розповідає про розклад сил і про політичні аргументи, які застосовуватимуть у агітації німців.

Канцлер Олаф Шольц поставив питання вотуму недовіри у середу, 11 грудня на тлі розпаду так званої “світлофорної” коаліції: Соціал-демократичної партії (СДПН), “Зелених” та Вільної демократичної партії Німеччини (ВДПН). Голосування у Бундестазі відбулося у понеділок, 16 грудня.

Формальна причина цього “розлучення” – незгода міністра фінансів від ВДПГ з заходами по оздоровленню економіки, запропонованими міністром економіки від “зелених”.

Задовго до цього німецькі політичні лідери почали готуватися до заміни канцлера, активно використовуючи війну в Україні як аргумент у дебатах. Лідер опозиції, представник Християнсько-демократичної партії (ХДС) Фрідріх Мерц відвідав Київ і відтоді обіцяє Україні ракети Taurus.

Натомість співголова ультраправої опозиційної партії “Альтернатива для Німеччини” Тіно Хрупалла закликав визнати перемогу Росії у війні проти України. Олаф Шольц від своїх соціал-демократів теж пом’якшив риторику по Україні – гарантує німцям перезапуск економіки. Але його рідна СДПГ у передвиборчій програмі прописала заборону надання нашій країні ракет Taurus.

Але у своїй промові перед тим, як мало розглядатися питання недовіри Олаф Шольц акцентував на економіці. Зокрема заявив, що скорочувати соціальні витрати неприпустимо. Також завуальовано дорікнув колишнім партнерам з ВДПГ за розвал коаліції.

Яструб Бундестагу

Обтічна промова розлютила його конкурента Фрідріха Мерца, котрий публічно звинуватив Шольца в “неоднаковому ставленні до різних членів коаліції залежно від їхньої політичної приналежності”. Він натякав на конфлікт між міністром фінансів Крістіаном Лінднером і міністром економіки і клімату Робертом Хабеком. “Це чисте нахабство!” – зазначив Мерц у своїй емоційній промові, окремі фрази якої змушували Шольца бліднути й ніяковіти. Натомість експерти відзначили, що Мерц “закинув вудку” до вільних демократів щодо майбутньої коаліції. Чинного канцлера він назвав “невдахою”, його зовнішню політику – “провальною”, бо “ніхто не хоче зустрічатися з ним, адже він або мовчить, або довго говорить як лекцію читає”.

Герць між Хабеком і Лінднером

Якщо Шольцу бракувало слів, то їх було більш ніж достатньо у Роберта Хабека. Він зазначив, що і новий уряд матиме справу з тими ж проблемами, незалежно від партій, котрі увійдуть до наступної коаліції.

Хабек звинуватив ХДС під керівництвом канцлерки Ангели Меркель і міністра Петера Альтмайєра у продажі енергетичної інфраструктури російському “Газпрому” і “Роснєфті”. “Нам дістався тяжкий спадок, – визнав він. І наголосив – Мерц не схильний до компромісів і зі своєю запальною вдачею навряд чи сформує міцнішу коаліцію, ніж та, що була.

Той миттєво виправдав цю характеристику. “Ви – обличчя політичної кризи! – кинув Мерц – Хабеку. – “Зелені” та соціал-демократи не можуть думати про інше, крім підвищення податків”. Раніше того дня у Бундестазі він назвав Шольца “соромом Німеччини”.

Після емоцій у двобій із Хабеком і Шольцем вступив формальний винуватець розпаду “світлофорної” коаліції, ексміністр фінансів від вільних демократів Крістіан Лінднер. Він згадав Шольцу спробу збільшити витрати держбюджету на кількадесят мільярдів євро та простягти руку по гроші на клімат замість долати бюджетний дефіцит законними економічними методами. Розкритикував він і млявість промови Олафа Шольца, “його відповіді абсолютно не зачіпають глибокі проблеми недостатньої адаптації до економічної конкуренції”.

Про моральні якості

У Лінднера можуть бути суто особисті причини жорстко атакувати Шольца і “Зелених”: за останніми опитуваннями, партія вільних демократів балансує на межі прохідного бар’єру у Бундестаг (5%) приблизно на одному рівні із “Союзом Сари Вагенкнехт”. Тому його єдина надія – співпрацювати з Мерцом і увійти до уряду. Можливо на це натякнув і Шольц, котрий кинув репліку на адресу Лінднера, що управлінська діяльність вимагає більшої моральної стійкості, а на додачу погрозив пальцем. Слова і жест викликали вибух обурення в опозиції.

Кожен другий з Україною

Хоча Олаф Шольц намагався зі старту задати жорсткі рамки обговорення суто економічними темами, це йому не вдалося. Лідери фракцій говорили і про міграційну політику, і про надактуальну нині енергетику. Україну згадували всі. Переважно, через постачання ракет, котре стало контраверсійним питанням останніх днів.

Пристрасті по нашій країні сягнули апогею, коли співголова “Альтернативи для Німеччини” Еліс Вайдель звинуватила ХДС Фрідріха Мерца і “світлофорну” коаліцію Шольца у підтримці України. “Це робить Німеччину потенційною ціллю для Росії”, пояснила свої слова Вайдель. На знак протесту частина депутатів покинули свої місця, коли співголова “АдН” Тімо Хрупалла заявив, що Мерц не зможе реалізувати обіцяні антиімміграційні заходи (йшлося про сирійців, але під цю гребінку можуть потрапити й українці), бо альянс ХДС-ХСС не візьме на дострокових виборах більшості. “І з ким ви будете співпрацювати?” – запитав іронічно Хрупалла.

Із нами, – заявила лідерка “Союзу Сари Вагенкнехт”. На думку очільниці партії свого імені, Німеччина під загрозою через поставки зброї Україні, тому потрібно консолідуватися. Але не з Мерцем.

Відлік пішов

Підсумкове поіменне голосування дало такі результати: за вотум недовіри уряду Олафа Шольца з 717 депутатів Бундестагу висловилися 394 депутати (мінімум потрібен був від 367 голосів),116 утрималися, не голосував – один і 207 висловили довіру. Таким чином, від 16 грудня чинний канцлер виконує обов’язки тимчасово. Одним із таких обов’язків є візит до резиденції президента Франка-Вальтера Штайнмаєра з поданням про розпуск парламенту. У президента на це 21 доба і відлік уже пішов. Орієнтовно, дострокові вибори відбудуться 23 лютого 2025 року. Якби не політична криза, вони б мали пройти у жовтні того ж року.

Реагуючи на голосування, Олаф Шольц посміхнувся і потис руку Роберту Хабеку. Впродовж непростих слухань вони сиділи поруч і як могли підтримували один одного.

Посмішка Шольца

Шольц може посміхатися, бо депутатський корпус, як свідчать результати голосування, розколений. І це малює будь-якій партії, котра претендує на лідерство, не вельми райдужні перспективи. Одна з яких – домовлятися з майже несумісними партнерами. Наприклад, ХСС Фрідріха Мерца доведеться думати про коаліцію або з тими ж “Зеленими”, або з “Альтернативою для Німеччини”, котра публічно у Бундестазі відкинула таку можливість. Альянс із вільними демократами, де Крістіан Лінднер не покинув своїх жорстких оздоровчих заходів для економіки із урізанням соцвиплат, швидко зіб’є рейтинги нової коаліції. Залишаються соціал-демократи Шольца. Після образ, яких завдав 16 грудня Мерц Шольцеві, той категорично заявив, що не прийме пропозиції про віце-канцлерство.

До Шольца Бундестаг п’ять разів голосував вотум недовіри своїм канцлерам і лише Ангела Меркель зуміла 16 років пропрацювати без цього. Для України важливим є питання фінансової та збройної допомоги Німеччини. З огляду на дебати у Бундестазі, ентузіазм прибічників постачання нам далекобійних ракет наштовхується на побоювання лівих і ультраправих, що ФРН стане мішенню для Путіна. З іншого боку, якщо новий президент США скоротить підтримку України, основний тягар її у Європі має взяти на себе Німеччина. Чи зможе нова коаліція це зробити – велике питання, адже залякування виборців війною стане ключовим під час агітаційної кампанії. Проте російська загроза буде зростати навіть у разі укладення угоди про припинення вогню. Тому новому канцлеру доведеться балансувати внутрішні різнобачення із зовнішніми викликами, що може позначитися на обсягах і швидкості поставок до України зброї та коштів. Водночас Олаф Шольц ясно дав зрозуміти, що при ньому Київ не отримає далекобійних ракет. Тож якщо США скоротять підтримку, ситуація на фронті для України стане ще важчою.