Ані адміністрація чинного президента США Джо Байдена, ані можлива адміністрація Дональда Трампа не готові забезпечити Україні гарантії безпеки через вступ до НАТО, однак існують альтернативні підходи.
Про це пише Семюел Чарап, старший політолог аналітичного центру RAND Corporation і експерт з питань російської політики, у своїй статті для Foreign Affairs.
Чарап зазначає, що вступ України до НАТО вимагав би схвалення 32 країн-членів Альянсу, що могло б тривати місяцями й залежало б від впровадження численних реформ, не пов’язаних із вирішенням війни.
На думку політолога, є інші, потенційно ефективніші способи забезпечити безпеку України. У своїй публікації він наводить приклади з історії: після Другої світової війни США неодноразово надавали двосторонні гарантії безпеки союзникам і партнерам у постконфліктних ситуаціях. Так було, наприклад, із Південною Кореєю після Корейської війни та з Ізраїлем після війни Судного дня 1973 року. Ці моделі, за словами Чарапа, могли б бути застосовані й до України на майбутніх переговорах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп тиснутиме на НАТО щодо витрат на оборону – Рютте
Ще однією альтернативою є можливе членство України в ЄС. У такому разі на країну поширювалося б положення ЄС про взаємодопомогу, згідно з яким інші країни-члени зобов’язані надавати підтримку державі, яка стала жертвою збройної агресії.
Чарап також підкреслює важливість належного озброєння України для досягнення стійкого миру. Якщо Україна буде впевнена у своїй безпеці, вона зможе зосередитися на економічному відновленні та розвитку демократії, а не на перетворенні в “гарнізонну державу”.
Крім того, експерт наголошує на необхідності забезпечити, щоб агресія Кремля мала постійні наслідки, які б стримували Росію та інші держави від подібних дій у майбутньому. Він пропонує зберегти санкції та експортний контроль, доки Росія повністю не залишить територію України. Це допоможе уникнути враження, що агресія РФ залишилася безкарною.
Адміністрація 46-го президента США Джо Байдена зосередилась на використанні всіх ресурсів, що залишилися, для надання військової допомоги Україні та посилення санкцій, спрямованих на ослаблення економіки РФ.
Водночас офіційні особи в Україні та кількох столицях країн-союзників кажуть, що цього занадто мало і занадто пізно. Результат війни в Україні неминуче визначатиметься рішеннями, прийнятими в Білому домі.
Інші американські чиновники на умовах анонімності висловили своє розчарування деякими європейськими урядами, які не поспішали визнавати, що Володимир Путін вторнувгся в Україну, а потім взагалі не бажали постачати зброю, принаймні до того часу, поки не дізналися про злочини, які вчинили росіяни. Європа часто виступала проти посилення санкцій, і навіть коли позиція США щодо запрошення України до вступу в НАТО, здавалося, пом’якшилася, опозиція в Берліні та інших місцях залишалася твердою, зазначили чиновники.