У 2022 році в українській армії розглядали нову модель організації Сухопутних військ.
Вона передбачала структуру з корпусів, дивізій та бригад. Але реалізувати цю систему повністю не вдалося. Про це повідомив посол України у Великій Британії Валерій Залужний, який тоді очолював ЗСУ.
Залужний написав у колонці для “Мілітарного”, що ця модель мала розв’язати серйозні проблеми в управлінні військами.
Зокрема, йшлося про труднощі, які проявились уже в перші дні повномасштабної війни. Система управління виявилась слабкою як з погляду функцій, так і в структурному плані.
Він підкреслив, що ефективність командування безпосередньо залежить від технічної модернізації та людського фактору. За його словами, потрібно постійно вдосконалювати технічну базу, впроваджувати автоматизовані системи управління, а також покращувати підготовку кадрів.
“Успіх нових органів управління – це сила інтелекту, глибина передбачення, оригінальність задуму та гнучкість”, – написав він.
Однією з головних проблем Залужний назвав відсутність стратегічного органу для управління розвідкою. За його словами, цей напрямок намагались реформувати, навіть залучали цивільні космічні ресурси. Але створений орган розвідки був ліквідований одним з перших.
У середині 2022 року Генштаб розпочав розробку нової структури. Було запропоновано створити корпуси, під які мали підпорядковуватись дивізії та бригади. Робота над цією концепцією тривала кілька місяців. Команди розробляли не тільки управлінські елементи, а й структури забезпечення, зв’язку, логістики та постійного розміщення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залужний ще 2022 року пропонував перевести військо на корпусну структуру – ЗМІ
Модель отримала підтримку з боку США та Великої Британії. Було сформовано 9-й і 10-й армійські корпуси. Їхня підготовка розпочалась у пришвидшеному темпі. Водночас інша ініціатива, корпус ДШВ, залишилася на етапі задуму. Її реалізацію заблокували.
“Орган військового управління – це надскладний механізм. Він потребує постійної уваги. Він дуже вразливий не лише до ударів ворога, а й до надмірної централізації”, – зазначив Залужний.
Він переконаний, що майбутні успіхи на фронті напряму залежать від якості підготовки управлінських структур вже сьогодні. При цьому імена командирів і формальні назви мають другорядне значення.
Президент Володимир Зеленський 3 лютого анонсував, що уже був затверджений відповідний план щодо переходу на нову організаційну структуру ЗСУ та створення корпусів.
Командири корпусів мають бути найбільш підготовленими, найбільш перспективними офіцерами з бойовим досвідом і сучасним мисленням.