Цього тижня Верховна Рада має ратифікувати оновлену угоду зі США щодо співпраці у сфері стратегічних мінералів.
За останні два місяці концепція домовленостей істотно змінилася: українські перемовники змогли уникнути невигідних умов, забезпечити баланс інтересів сторін і закласти основу для довгострокових інвестицій у повоєнну економіку. Про це заявила дипломатка та членкиня координаційного комітету Ukraine Facility Platform Лана Зеркаль.
Вона пояснила, що йдеться про низку документів, які формують правове поле партнерства між Україною та США, а також допомагають зняти напругу у відносинах між керівництвом обох країн.
Згідно з умовами угоди, американські компанії не матимуть жодних ексклюзивних прав – усі інвестори працюватимуть на однакових умовах. Джерела наповнення спеціального Фонду – це лише нові надходження: з боку США враховується лише нова військова допомога, з боку України – частина доходів від нових ліцензій на видобуток. Половина рентних платежів йтиме саме до Фонду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У США розповіли, навіщо Трампу угода з Україною про надра
Фонд інвестуватиме виключно в українські ресурси та інфраструктуру. Він також матиме право першої пропозиції на інвестування у відповідні проєкти. Прибутки сторони зможуть ділити лише через 10 років після запуску проєктів.
Деякі критики вказують на відсутність “гарантій безпеки”, але Зеркаль підкреслює, що ці питання не входять до предмету угод. На її думку, справжню безпеку гарантують не формулювання, а зброя й фінансування її виробництва. Американська Development Finance Corporation, яка є співзасновником Фонду, назвала угоду “історичною” і прямим сигналом Росії, що США мають стратегічну зацікавленість в Україні.
Зеркаль також наголосила, що в новій редакції домовленостей немає раніше обговорюваного підходу, який асоціювався з ідеєю Трампа щодо “відшкодування” США за надану допомогу.
Угода про корисні копалини та економічне партнерство – важлива частина ширшої архітектури безпеки, заявила пані посол України у США Оксана Маркарова.
Окрім того, дипломатка прокоментувала підписану нещодавно українсько-американську угоду щодо співпраці у сфері корисних копалин, підкресливши, що це буде рівноправне партнерство на умовах 50 на 50.