Між Кремлем і євро. Чому Віктор Орбан “заліг на дно” і чому це важливо для України

Головна Сторінка » Між Кремлем і євро. Чому Віктор Орбан “заліг на дно” і чому це важливо для України

Активність угорського прем’єра пішла на спад синхронно з ініціативами Брюсселю позбавити Угорщину фінансування. У деталях розбиралася Gazeta.ua.

Днями комісар з бюджету Єврокомісії Петер Серафім отримав листа від 26 членів Європарламенту із пропозицією припинити фінансування Угорщини.

Щороку зі спільного бюджету ЄС виділяються кошти (субсидії) країнам-членам Євросоюзу на різні потреби. Наприклад, Угорщині вони надаються у рамках Програми підтримки структурно слабких регіонів та інших програм. Бюджетний механізм у ЄС надзвичайно складний. За загальним правилом, Європарламент, котрий щорічно схвалює спільний євробюджет, може запропонувати перегляд сум і отримувачів виплат. Єврокомісія має повноваження заблокувати виплати, якщо країна-отримувач не відповідає правилам надання або порушує їх.

З Угорщиною прецедент є. У 2022 році Єврокомісія призупинила виділення Угорщині понад 30 мільярдів євро через недостатньо прозорі механізми використання цих коштів. Прем’єр Віктор Орбан тоді критикував Брюссель, але змушений був провести реформи. Зокрема, було створено Інтеграційне бюро. Попри це, 20 мільярдів євро досі “висять” між Єврокомісією та Угорщиною. На початку 2024 року Угорщина через невиконання вимог ЄК втратила право на понад один мільярд євро. Однак наприкінці 2023 року угорська сторона погодилася розблокувати надання Євросоюзом допомоги Україні – й отримала 10 мільярдів євро.

Угорщина продовжує отримувати субсидії

Більше того, Угорщина продовжує отримувати субсидії, наприклад, на розвиток сільського господарства. У ЄС зазначають, що прецеденту повного припинення фінансування ще не було.

На думку підписантів листа (“зелених”, лівих, соціал-демократів, лібералів), у країні систематично порушуються цінності та законодавство Євросоюзу. Депутатка Ееро Хейнялуома стверджує, що після “зависання” 20 мільярдів євро Угорщина продовжує нехтувати стандартами ЄС. За її словами, закони пакету так званого “весняного прибирання” (ухвалені в Угорщині) обмежують основні права і свободи громадян.

Про що “весняне прибирання”

15 березня Віктор Орбан звинуватив політичних опонентів у роботі на іноземні держави, порівняв їх із комахами і натякнув на “весняне прибирання”. 21 травня правляча в Угорщині партія “Фідес” внесла на розгляд парламенту проєкт “Про прозорість громадського життя” (“Про прозорість…”), котрий дозволить Управлінню із захисту суверенітету вносити організації (зокрема, і ті, котрі фінансуються ЄС через гранти) до списку “загроз національному суверенітету”. Асоціація суддів Угорщини 22 травня назвала цей проєкт таким, що суперечить верховенству права і принципам ЄС. Ініціативу розкритикували і засудили головні редактори провідних ЗМІ та понад 300 неурядових організацій світу. Раніше угорський парламент схвалив закон, котрий дозволяє владі заборонити масові мирні зібрання. Ще одна цьогорічна весняна ініціатива в Угорщині – надати угорському парламенту право відкликати мандати у депутатів Європарламенту.

закон дає владі повноваження для перевірок рахунків неурядових організацій на предмет отримання коштів від інших держав. Документ назвали “проросійським”

Нещодавно у Будапешті вибухнув скандал із забороною ЛГБТ-спільнотам провести свій марш. На додачу, ще один закон дає владі повноваження для перевірок рахунків неурядових організацій на предмет отримання коштів від інших держав. Документ назвали “проросійським” за аналогією з законами РФ про іноагентів. Перед виборами до Європарламенту у 2024 році Угорщина “заморозила” рахунки опозиційних партій нібито для перевірки. Нині Будапешт реалізує неоднозначну судову реформу, котра підриває незалежність судів.

Право голосу

Законопроєкт “Про прозорість…” викликав таке обурення євродепутатів, що, як повідомила доповідачка Європарламенту по Угорщині Тінеке Стрік, ЄП найближчим часом може провести дебати. Ініціатива, за її словами, набере кількість голосів, оскільки місяць тому євродепутати відвідали Угорщину і могли на власні очі оцінити, що там відбувається.

Тема Угорщини набуває актуальності й у безпековому контексті. Депутати Європарламенту від партії Volt пропонують передати угорський голос Верховній представниці Каї Каллас. Пропозиції Volt частково збігаються із Планом “REARM Europe” (далі – План), котрий був схвалений на екстреному саміті ЄС.

Відносини угорського прем’єра з ЄС сягнули нової критичної позначки. Та чи зважиться Брюссель на позбавлення його права голосу?

Гальмо розширенню ЄС

Віктор Орбан уже загальмував інтеграцію України до ЄС. Так, кілька років поспіль угорський прем’єр блокував санкції проти Росії, а у 2022 році лише його вихід “попити кави” дав можливість розпочати вступ України до Євросоюзу. Утім, нині Угорщина пробує взяти реванш.

11 травня Будапешт інформував про відтермінування початку переговорів по нацменшинах через підозру українського громадянина у шпигунстві. 12 травня міністерка юстиції України Ольга Стефанишина повідомила про початок консультацій з питання нацменшин, але тема наразі зависла.

На додачу, Орбан готує референдум про вступ України до Євросоюзу. Результати плебісциту не є зобов’язуючими навіть для угорського уряду. Проте вони стануть аргументом для демаршу Орбана, коли йтиметься про членство України в ЄС. Якщо Єврокомісія перекриє фінансування Угорщині, то офіційний Будапешт матиме підстави назвати рішення політично мотивованим і, мінімум, викликати напругу у країн Східної Європи. Його підтримають словацький прем’єр Роберт Фіцо і лідер румунських ультраправих Джордже Сіміон. Але це прямо суперечить Плану, де окремо зазначений пріоритет розширення ЄС.

Ймовірне і малоймовірне

Якщо Брюссель вирішить обмежити функціонал Угорщини при ухвалі важливих рішень, він саме зараз може це зробити, вважає співробітниця Німецького фонду Маршалла у США Жужанна Вег. На її думку, стаття 7 Договору про ЄС допускає призупинку певних прав країни-члена, у тому числі і право голосу в Раді ЄС, якщо порушуються верховенство закону, демократія і свобода.

“Євросоюз справді може заявити, що в Угорщині має місце систематичне порушення демократії та верховенства закону, і позбавити права голосу, – пояснила Жужанна Вег. – Але це все ще політичне рішення, тому малоймовірне”.

Більш реальним є скорочення субсидій. “ЄС може призупинити фінансування Угорщини, якщо новий проєкт “Про прозорість…” або інший підриває верховенство закону або загрожує фінансовим інтересам Євросоюзу”, – пояснила запрошена наукова співробітниця Центру Вільфріда Мартенса у Брюсселі Теона Лаврелашвілі.

Є ще один варіант, про котрий пише у петиції Софі Вільєрс – подати до суду ЄС. У 2017 році Євросоюз подав позов проти Угорщини за спробу ухвалити законопроєкт, основні положення котрого повторюють нинішній резонансний “Про прозорість…”. Суд вирішив, що проєкт є дискримінаційним і запроваджує необґрунтовані обмеження на іноземні пожертви для організацій громадянського суспільства, що змусило Орбана відкласти спробу ухвалити документ.