Дональд Трамп вкотре ошелешив світ своєю реакцією на важливі геополітичні події. Попри, здавалося б, абсурдну поведінку хазяїна Білого дому, американські медіа говорять про можливу зміну його політичної стратегії.
Дві ночі поспіль Росія масово атакує Україну великою кількістю безпілотників та ракет. Загинуло 12 мирних жителів. Президент Володимир Зеленський заявив: мовчання США і Заходу лише заохочує Путіна вбивати.
У цей напружений момент усі чекали не ракцію США. І – “дочекалися”.
Замість засудження агресії рашистів Дональд Трамп опублікував фото, як під час гри у гольф Стіва Віткоффа вкусив лебідь. “Завжди казав, гольф може бути небезпечним видом спорту”, – пояснив президент США.
Та Кіт Келлог заявив, що російські обстріли є порушенням Женевської конвенції, а пастор і духовний радник Трампа Марк Бернс висунув звинувачення Росії.
Аж тоді президент США натякнув на божевілля кремлівського диктатора: “Він (Путін. Gazeta.ua) убиває багато людей і я не знаю, що з ним сталося. Божевільні дії”.
Та про Зеленського теж згадав. Мовляв, те, що каже президент України, створює проблеми.
Дивні відносини з Іраном
Не менш дивною є реакція Дональда Трампа на іранські переговори по ядерній угоді, черговий раунд котрих відбувся цими вихідними. Політик назвав перемовини “дуже хорошими”. “У мене відчуття, що зможу розповісти вам протягом наступних двох днів дещо добре”, – заінтригував він.
Але представник Ірану Есмаіл Багаї повідомив: Іран “за жодних обставин” не поступиться своїм правом збагачувати уран. За даними Багаї, дата і місце наступного раунду переговорів не визначені.
Отже, що мав на увазі Трамп під “дещо добрим”, сказати складно.
Зіпсований вікенд
У Європи вихідні були напруженими: 23 травня Трамп анонсував 50% митні тарифи на всю продукцію з ЄС, які мали б бути запроваджені вже за тиждень. Та після дзвінка президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн мита було відтерміновано до 9 липня. Обоє назвали розмову “хорошою”. Утім, Трамп додав, нібито фон дер Ляєн “просила про відтермінування”. Європа готова діяти швидко і рішуче, прокоментувала бесіду президентка ЄК, котра ще два тижні тому вимагала від США “конкретних пропозицій” для початку перемовин.
Карнавал невизначеності
Суперечливі заяви Дональда Трампа можуть приховувати корінну перебудову не лише тактики, а й стратегії чинної адміністрації Білого дому.
Умовно перший її етап – тиск і швидкість. Купа указів у день інавгурації, різкі заяви з метою викликати реакцію (Венс про демократію в Європі), багатообіцяючі анонси. Цей етап було завершено, коли Дональд Трамп відтермінував свої тарифи.
Другий етап – більше туману. Чинна адміністрація США заявляє про результативні переговори (Іран, Україна, Близький схід), що спростовують інші учасники перемовин. Трамп в один день засуджує Росію за обстріли, в інший – Україну за непоступливість. Така тактика дозволяє маневрувати у широких межах і не дає з високою вірогідністю спрогнозувати наступні кроки Трампа.
Схоже, маневри вичерпуються. Що далі?
Сюрприз для агресора
Чинний президент США в Україні може зазнати гіршого провалу, ніж Байден в Афганістані, адже досі його зусилля призвели до невдач, вважає експерт-міжнародник Девід Ігнатіус. На його думку, обіцянки і погроза Трампа, котрі він не виконує (“пекельні санкції”, “останній термін для переговорів” тощо) призвели до зміцнення позицій Росії. “Він тисне не на РФ, а на Україну”, – зазначив експерт.
Натомість Путін отримав від нього подарунок через три дні після інавгурації – телефонний дзвінок поклав край міжнародній ізоляції кремлівського диктатора.
Після нової порції переговорних невдач “стратегія США змінилася у бік особистісної дипломатії”, наголошує Ігнатіус.
Весняна перебудова у секторі безпеки
Досі жодні консультації без участі Трампа не були результативними. Ймовірно тому господар Білого дому терміново реформує Раду нацбезпеки.
Американські ЗМІ пишуть про заміну політичних членів Радбезу дипломатами, щоб узгодити його діяльність із трампівським порядком денним, а також посилити роль Держдепу у зовнішній політиці. Іншими словами, чинний президент США хоче покласти край будь-якій самостійності у власній адміністрації. Це означає, що суперечливі його реакції – не стратегія, а лише засіб для її формування.
Особистісна дипломатія
Дональд Трамп не збирається змінювати стратегічний вектор, розповів Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. На його думку, президент США хоче прямих переговорів із Москвою.
“Його реакція на обстріли України була вимушеною, під тиском ЗМІ. Але що ж він сказав? Крім яскравих фраз, котрі взяли собі у заголовки провідні таблоїди, там нічого немає. Зеленського Трамп критикує більше для балансу і не говорить нічого, що могло би зашкодити його переговорному треку з росіянами”, – звернув увагу він.
Україна на терезах
На думку експерта, Трамп намагається видати свою модерацію у припинені вогню як велику перемогу. Мовляв, через це Путін не захопив усю нашу країну, наголосив Олексій Буряченко.
Для України зміна тактики чинного президента США загрожує залежністю від прямих переговорів Трампа з Путіним. Якщо Трампа зацікавлять пропозиції Путіна, то Україні буде складно залишатися у центральному фокусі підтримки чинної адміністрації США, припускає Буряченко.
З іншого боку, якщо Трамп і Путін не дійдуть згоди, для чинного президента США завершення війни в Україні є принциповим. Тоді можливі і “пекельні санкції”. У Сенаті, до речі, відповідний законопроєкт готові підтримати як демократи, так і республіканці.
Кремль загрався
У Кремлі нервують. Речник Путіна Дмитро Пєсков назвав пост Трампа про “божевілля” “емоційним”.
На думку старшого наукового співробітника Американського інституту підприємництва у Вашингтоні Леона Арона, Путін відчуває, що може грати Трампом. “Усе, що потрібно робити, це періодично тішити його самолюбство, махати рукою з Кремля, і все піде за планом, – наголосив Арон. – На жаль, поки що це спрацьовує”.