РФ випускає набагато менше ракет, ніж виробляє – Defense Express назвали причину

Головна Сторінка » РФ випускає набагато менше ракет, ніж виробляє – Defense Express назвали причину

Використання Росією крилатих ракет у нещодавніх ударах по Україні вже не відповідає раніше оціненим обсягам їхнього виробництва, і пояснити це лише наявними запасами дедалі важче.

Протягом трьох діб російські війська здійснили три масштабні комбіновані атаки на українську територію із застосуванням широкого спектра озброєння, включно з ракетами та дронами-камікадзе “Шахед”. Особливо помітним став факт застосування крилатих ракет дві ночі поспіль – 25 та 26 травня, повідомляє Defense Express.

За інформацією Повітряних сил України, 25 травня окупанти запустили 55 крилатих ракет різних типів, з яких 45 були збиті. Наступної ночі Росія випустила ще дев’ять Х-101 з бомбардувальників Ту-95МС. Усього за два дні було застосовано 64 ракети, зокрема з використанням стратегічних літаків Ту-160.

Експерти зазначають, що це рідкісне явище. Подібна активність спостерігалася лише двічі раніше – 17 листопада 2024 року та 18 травня 2023-го. Останній комбінований удар до цього відбувся в ніч на 24 квітня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Patriot для України: Німеччина передасть ракети, які гірше збивають балістику

Незважаючи на очікування, що РФ накопичила велику кількість крилатих ракет за місяць, фактично було використано лише 64. Загалом із початку 2025 року Росія випустила 191 крилату ракету.

За даними української розвідки, щомісячний обсяг виробництва далекобійних ракет у Росії становить близько 150 одиниць різних типів. Зокрема, у 2025 році планується виготовити 633 ракети Х-101, що дає близько 53 на місяць, не враховуючи додаткову кількість “Калібрів” та Р-500 для “Іскандерів”.

Таким чином, темпи використання ракет не відповідають оціненим темпам їхнього виробництва. Це може означати або завищені оцінки щодо російського ВПК, або свідоме накопичення озброєнь.

Одна з причин обмеженого застосування може полягати в нестачі носіїв і складнощах з організацією масованих атак. Наприклад, у випадку з морськими “Калібрами” російське командування може побоюватися виведення кораблів у море, а можливості підводного флоту обмежені через неможливість повноцінного ремонту.

Щодо повітряного компонента, йдеться про економію ресурсу літаків Ту-95МС, які тепер випускають по 13 ракети замість 6-8. На це також вплинули успішні атаки ЗСУ, зокрема удар по авіабазі “Енгельс” у березні, який пошкодив інфраструктуру підготовки крилатих ракет. Крім того, через загрозу з боку ЗСУ росіяни змушені тримати літаки на віддалених аеродромах.

Також варто враховувати обмежений парк самих літаків-ракетоносців. Хоча на папері в РФ є до 40-50 Ту-95МС, далеко не всі з них справні. Ту-160 – ще менше: з 13-18 машин на ремонті одночасно перебуває шість. Отже, реально Росія може мати менше 20 літаків, готових до бойового використання.

Росія зуміла розосередити виробництво дронів-камікадзе Shahed по десятках об’єктів, що робить його повне знищення надзвичайно складним.

На відміну від Shahed, виготовлення ракет вимагає спеціалізованих підприємств, які неможливо так просто розпорошити по країні. Саме тому ракетне виробництво РФ є більш вразливим до українських ударів.