Падіння світових запасів нафти: стрімкі тенденції цін і паливна криза в Британії

Падіння світових запасів нафти: стрімкі тенденції цін і паливна криза в Британії

Сполученому Королівстві вибухнула паливна криза, що охопила тисячі АЗС по всій країні. Криза виникла на тлі нестачі водіїв бензовозів і ажіотажних покупок споживачів, що постають у величезні черги, відзначають світові видавництва.

Ринок нафти продовжує стрімке зростання в напрямку позначки $80 доларів за барель нафти сорту Brent, відкриваючи зростанням шостий тиждень поспіль, оновлюючи рекордні значення упродовж трьох років.

Аналітики Bank of America очікують, що світовий ринок нафти вже на початку 2022 року може побачити тризначні котирування, з якими, здавалося, назавжди попрощався у 2014 році.

Ми вирішили оцінити ключові тенденції на ринку нафти, наслідки скорочення пропозиції, а також прогноз цінової кон’юнктури на ринку сировини.

Передумови паливної кризи в Великобританії

У Сполученому Королівстві вибухнула паливна криза, що охопила тисячі АЗС по всій країні, на тлі браку водіїв бензовозів і ажіотажних покупок споживачів, що постають у величезні черги.

Як повідомляє Reuters, до 90% заправних станцій в великих містах залишилися без палива в понеділок, попри запевнення уряду Британії про відсутність дефіциту й заклики не вдаватися паніці.

Згідно з даними за п’ятницю, бензин був відсутній всього на 1% з понад 8 тисяч британських АЗС.

Про це повідомляє Bloomberg. Водночас у Великобританії — другого за обсягами продавця палива, – 20 станцій були закриті, на сотні не вистачало принаймні однієї марки бензину.

EG Group, власник роздрібного бренду Asda, обмежила продаж всіх сортів палива сумою 30 фунтів в одні руки, а це приблизно третина бака звичайного автомобіля.

Едмунд Кінг, президент автомобільної асоціації AA, сказав Бі-Бі-Сі, що вплив панічних покупок має швидко ослабнути. Але цього так і не відбулося. Уже в неділю Великобританія оголосила про брак бензину вже на третині своїх АЗС. З 1,2 тисячі станцій приблизно на 400 не було жодного сорту палива.

Royal Dutch Shell разом з тим повідомила, що з п’ятниці, 24 вересня, попит на паливо в її мережі перевищує нормальний, «що призводить до того, що на деяких АЗС не вистачає деяких сортів».

Через один день, в понеділок, Асоціація роздрібних продавців бензину (PRA), що представляє незалежні АЗС, на частку яких зараз припадає дві третини британського ринку, повідомила, що за її даними, в деяких районах від 50% до 90% бензоколонок були порожніми.

За оцінкою Асоціації автомобільних вантажоперевезень, в Британії не вистачає близько 100 тисяч водіїв-далекобійників через жорсткість візових правил після Brexit.

У суботу уряд оголосив, що розглядає можливість видачі 5 тисяч тимчасових віз іноземним водіям, щоб впоратися з кризою.

Як повідомляє The Guardian, британський прем’єр Борис Джонсон розглядає можливість залучення армії для постачання країни бензином.

В рамках операції, яка отримала назву Operation Escalin, влада планує залучити сотні військовослужбовців, хоча низка чиновників виступають проти.

“Чим більше ми будемо реагувати, тим сильніше ми підігріємо ситуацію. Але якщо ми не будемо реагувати, вона просто триватиме. Ми практично генеруємо власну кризу”, – розповів один з джерел The Guardian.

За оцінками уряду, дефіцит палива може тривати близько п’яти днів або більше, якщо поведінка споживачів не зміниться.

Нафта націлилася до $80 на тлі рекордних скорочень світових запасів

Ринок нафти кинувся в напрямку позначки 80 доларів за барель Brent, відкриваючи зростанням шостий тиждень поспіль і оновлюючи рекордні значення за три роки.

У понеділок листопадові ф’ючерси на північноморський сорт торгуються в Лондоні по 79,67 долара за барель, додаючи 2% щодо закриття п’ятниці.

Контракти на WTI вартують 75,53 долара за барель (+2,1%) і знаходяться на відстані дещо менш як 1,2 долара від нового максимуму з 2014 року.

Сорт Urals в Європі виріс до позначки 77 доларів і дорожчає на 2,4% за день.

За даними Kayrros, на минулому тижні сховища на суші по всьому світу спорожніли на 21 млн барелів, а США загальні запаси в комерційних резервуарах впали до мінімуму з грудня 2019 року.

Якщо ж врахувати нафту, яка зберігалася на танкерах, що стоять на дрейфі у світовому океані, запаси скорочуються зі швидкістю 4,5 млн барелів на день — рекордної в історії, оцінюють аналітики Goldman Sachs.

З майже мільярда барелів «зайвої» нафти, що осіла в сховищах після обвалу попиту минулої весни, вже не залишилося нічого: світові запаси пішли нижче відміток грудня 2019 року й продовжують скорочуватися в ключових країнах-споживачах — США і Китаї.

“У північній півкулі підвищене споживання палива взимку, обумовлене вкрай високими цінами на газ, може ще більше підвищити вже відновлюється світовий попит”, – зазначає стратег Saxo Bank Оле Хансен.

Ситуація погіршилася після урагану Іда, що обійшлося ринку понад 30 млн барелів. При цьому десятки бурових платформ в Мексиканській затоці продовжують простоювати, а загальний видобуток в США тримається на 600 тисяч барелів на добу нижче, ніж до удару стихії.

Ситуацію на ринку нафти спробував вирівняти Китай, вперше в історії розпродати стратегічні резерви. Однак обсягів – 7,4 млн барелів — очевидно недостатньо, щоб зупинити ралі. За оцінками Wood Mackenzie, китайський розпродаж продовжиться й може досягти 82,5 млн барелів.

“Глобальний дефіцит енергоносіїв буде визначати ситуацію на сировинних ринках найближчими днями та навіть тижні: з наближенням зими перевищення попиту над пропозицією може ще більше посилитися. Це може викликати прискорення інфляції та створити інші проблеми, які вимагатимуть реакції влади в багатьох країнах”, – попереджає Шейбі.

Досягнення ціни $80 за барель Brent – питання часу, зазначає Уоррен Паттерсон, стратег по сировинних активів ING.

Нафтові котирування штовхає вгору загальний дефіцит енергоносіїв у світі, пояснює він: СПГ в Азії торгується по 150 доларів за барель в перерахунку на нафтовий еквівалент, ціна газу в ЄС еквівалента 140 доларів за барель.

Не виключено, що ОПЕК+ відповість додатковими постачаннями, вважає Паттерсон. Найближче засідання картелю намічено на 4 жовтня, і початковий план передбачає зростання видобутку ще на 400 тисяч барелів на добу.

Очікування прогнозистів

Світовий ринок нафти вже на початку 2022 року може побачити тризначні котирування, з якими, здавалося, назавжди попрощався у 2014 році, вважають аналітики Bank of America.

Ціна ф’ючерсів на марку Brent, що злетіла на 100% за останній рік, може дістатися до позначки 100 доларів за барель в зимові місяці, якщо температура виявиться помітно нижче кліматичної норми, йдеться в огляді BofA Global Commodity Research.

Ринок нафти вже демонструє дефіцит внаслідок видобутку нижче споживання через угоди ОПЕК+ і відновлення попиту в піковий літній сезон. “Хоча штам “дельта” все ще є проблемою, особливо для країн, що розвиваються, попит на нафту бере реванш внаслідок споживання бензину, суднового палива і сировини для хімічної промисловості”, – пише стратег BofA Europe Франсіско Бланш. Новий поштовх нафтовим котируванням може дати попит на мазут, перейти на який, можливо, доведеться країнам Європи, які зіткнулися з шоковим злетом цін на газ, вважає він.

За вересень ф’ючерси на газ, прив’язані до спотових цін найбільшого в ЄС хаба TTF, подорожчали на 30%, а з початку року — на 310% і торгуються на безпрецедентних відмітках 810 доларів за тисячу кубометрів.

У Великобританії та Франції контракти на газ 2022 року коштують вже понад 1 тис. доларів за тисячу кубів. У США вартість газу на хабі Henry Hub досягла 7-річного максимуму, показавши зростання на 94% з початку року — рекордний більш ніж за 20 років.

У міру того, як ціни на газ і вугілля продовжують зростати, на ринку нафти виникають передумови для руху догори, вважає Бланш: електростанції в Європі та Азії, здатні перемикатися з газу на мазут, можуть створити додатковий попит на 1,8 млн барелів на день.

Почати “топити нафтою” можуть також промислові підприємства та деякі НПЗ, що може ще більше збільшити потребу в барелях. Якщо зима виявиться помітно холодніше норми, світовий попит на нафту може додати до 2 млн барелів на день, а дефіцит на ринку навіть перевищувати 2 млн барелів на добу — в цьому випадку Brent може подорожчати до 100 доларів вже на початку наступного року, прогнозує Бланш.

Варто зазначити, Bank of America став одним з перших банків Волл-стріт, які поставили нафту амбітну 100-доларову мету. Спочатку її досягнення аналітики банку чекали в другій половині наступного року. Але погодний фактор може зрушити термін на шість місяців вперед, пише Бланш.

Проти нафти продовжують грати так і не подолана пандемія, посилення політики Федрезерву, боргова криза в Китаї та перспектива повернення іранських барелів — все це може зрушити ціни донизу.