Попри війну та тимчасову окупацію окремих територій нашої держави, в Україні стартувала вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Аби вона стала можливою, враховувала реалії сьогодення і гарантувала право вступу кожному абітурієнту, в Міносвіти реалізували низку важливих нововведень. Як цьогоріч ставатимуть студентами та чи багато українців прагнуть здобувати вищу освіту вдома, розповідає Gazeta.ua.
Національний мультипредметний тест
Найперша новація тимчасова заміна зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) на Національний мультипредметний тест (НМТ). Здавати його абітурієнти будуть очно у тимчасово створених центрах. Від ЗНО, НМТ відрізняється хіба що форматом, але не суттю. Тест зберігає основну мету оцінювання незалежна перевірка знань учнів з кількох предметів шляхом завдань, виконати які потрібно за чітко встановлений проміжок часу. Національний мультипредметний тест складатиметься з трьох блоків: українська мова, математика та історія України. Кожен блок передбачає по 20 тестових запитань, на відповіді на які в цілому відводиться 120 хвилин.
В той час як загальна кількість випускників 11 класів поточного року оцінюється на рівні 224 тис., здавати основну та додаткову сесії НМТ вже виявили бажання близько 230 тис. абітурієнтів, і з них майже 28 тис. складатимуть тестування закордоном. Зрозуміло, що серед учасників НМТ будуть не лише цьогорічні випускники шкіл, але й ті, хто, ймовірно, закінчив школу раніше. Та навіть за таких обставин, наявні дані свідчать про те, що абсолютна більшість українських абітурієнтів обирають сьогодні навчання в рідний країні.
Повернути абітурієнтів із-за кордону
Аби максимально повернути в Україну тих випускників, що виїхали за кордон, МОН вдалося домовитися із низкою країн світу про організацію тимчасових екзаменаційних центрів. Саме тому майже 28 тис. абітурієнтів зможуть складати тести у 32 країнах.
Як пояснив міністр освіти Сергій Шкарлет, складати НМТ у тимчасових екзаменаційних центрах за кордоном випускники будуть точно так само, як і ті, що перебувають на території України. Жодних відмінностей не буде, і з абітурієнтами в інших країнах навіть працюватимуть українські педагоги.
Максимально залучити до навчання в Україні здобувачів освіти з ТОТ
Якщо раніше місцем проведення ЗНО було місце, де випускник закінчував школу або місце його проживання, то тепер вступник, з ініціативи МОН, отримав право вибору місця складання НМТ самостійно. Відбувається цей вибір в електронному кабінеті абітурієнта. Таким чином, кожна дитина, яка тікаючи від війни виїхала з Донецької, Луганської, Херсонської, інших областей, має повне право проходити тестування будь-де в Україні та за її межами також.
Крім того, для вступників з ТОТ залишаються спрощені процедури 2021 року, які поточного року будуть доповнені можливістю дистанційного проходження. Це ще одне нововведення Міносвіти, яке стосується абітурієнтів з особливо небезпечних територій (ОНТ). Зокрема, через блокування окупантами, низка вступників не можуть виїхати зараз на підконтрольну Україні територію для проходження НМТ, і саме для таких категорій ініційована можливість складання вступних випробувань у форматі дистанційної індивідуальної співбесіди або ж творчого конкурсу. В Міносвіти обіцяють опублікувати розроблений алгоритм такої процедури найближчим часом.
Попри війну: рівні можливості на реалізацію права на освіту
Головне завдання президента України Володимира Зеленського, яке у час повномасштабної війни в Україні, мало виконати МОН – це гарантувати кожній дитині рівні можливості на реалізацію права здобувати вищу освіту в рідній державі. Ужиті заходи вже сьогодні засвідчують високі шанси освітнього відомства на успіх в досягненні такої цілі.
Важливим кроком у цьому напрямку, серед іншого, став і наказ міністра освіти Шкарлета про спеціальну сесію мультитестування. Згідно з документом, абітурієнти, які через збройну агресію РФ не мали змоги зареєструватися для участі в НМТ в основний і додатковий періоди, отримали можливість зробити це під час спеціального періоду (з 12 до 15 серпня можна сформувати реєстраційну картку на сайті УЦОЯО; з 25 до 30 серпня вибрати населений пункт для складання НМТ на персональній сторінці; з 5 до 7 вересня підтвердити на персональній сторінці намір взяти участь у тестуванні та вибрати місце його складання).
Додамо, що 18 липня Міносвіти запустило для абітурієнтів спеціальний чатбот, що у режимі нон-стоп відповідає на запитання вступників. Оскільки консультації дітям надаються “живими” фахівцями, то вони є виключно професійними, оперативними та вичерпними.
Попри воєнний стан та бойові дії, станом на початок липня, понад 90% випускників шкіл в Україні змогли отримати свідоцтва про середню освіту. А у 12 областях, за словами міністра освіти Сергія Шкарлета, школи видали 100% атестатів. Свідоцтва випускників, які опинились на окупованих територіях або не мали змоги їх отримати з інших причин, за запевненням МОН, зможуть обов’язково це зробити пізніше.