Британський археолог-аматор Джон Вуд на південь від турецького Ізміра знайшов 31 грудня 1869-го руїни храму Артеміди, який вважався одним із семи античних чудес світу.
Храм Артеміди побудований в грецькому місті Ефес, на території нинішньої Туреччини в 5 ст. до нашої ери. За легендами, богиня Артеміда була сестрою близнюком Аполлона і була покровителькою усієї живності. Фінансував будівництво цар Крез з Лідії. В храмі була величезна статуя Артеміди, зроблена із золота і слонової кістки. В оздобленні храму брали участь кращі скульптори Греції.
Кілька разів у своїй історії храм повністю руйнувався, і знову відновлювався. В ширину храм Артеміди простягався на 51 м, а в довжину на 105 з колонами заввишки в 18 м. Усього було 127 колон. Храм виконував подвійну функцію: ринку і релігійного закладу. З поширенням християнства занепав.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли печеру з кольоровими малюнками, яким 18 тис. років
Після багатьоз років пошуків руїн храму, експедиція під проводом Джона Вуда знайшла опорну плиту споруди і численні підношення в храм. Віднайдені скульптурні фрагменти перебудови IV століття до н. е. та декілька фрагментів попереднього храму були зібрані та виставлені в “Ефеській кімнаті” Британського музею.
Були виявлені навіть сліди самого першого храму, спаленого шаленим фанатиком Геростратом. У наші дні на місці храму серед руїн стоїть на самоті одна відновлена колона.
У столиці Візантійської імперії 27 грудня 537-го освятили константинопольський храм святої Софії. Він протягом тисячоліття був головним храмом православного світу. Будували Святу Софію всією імперією. Проект поглинув три річних доходи Візантії: З усіх кінців імперії доставлялися мармурові брили, золото, срібло, слонову кістку, перли, дорогоцінне каміння для оздоби.