Астма порушує роботу мозку

11 грудня відзначають Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. Його заснували за рішенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я для привернення уваги громадськості до вирішення проблем, пов’язаних з астмою.

“Астма” в перекладі з грецького означає “задуха”, “важке дихання”. Це хронічне захворювання, характерною ознакою якого є приступи задухи різного ступеню важкості і частоти.

У 1-й половині XVI ст. італійському математику, інженеру, медику Джироламо Кардано вдалося позбавити англійської єпископа від астми, прописавши йому в якості лікування дієту, фізичні вправи і заміну пухової перини. У XVII ст. англійський лікар Томас Сиденхем назвав серед причин астми “засміченість” бронхів.

Проблема набула гострого характеру після Другої світової війни. Як через глобальні зміни на гірше в екології і зростання рівня життя, що приводить до малої фізичної активності жителів “благополучних країн”, так і широке поширення антибіотиків. Точніше нераціональне їх застосування, що викликає перехід стану хвороби з гострої в хронічну.

Причинами появи астми є:

1. Спадкова схильність.

2. Дія факторів навколишнього середовища.

3. Домашні алергени домашній пил, алергени тварин, пліснява; зовнішні алергени пилок рослин, грибів; ліки аспірин та інші нестероїдні протизапальні; харчові добавки; емульгатори; барвники та інші хімічні речовини.

5 фактів про астму

№1 Гігієнічна гіпотеза поширення астми

Якщо в дитинстві людина живе у чистоті та рідко стикається з бактеріями і вірусами, то її імунна система розвивається неправильно і згодом бурхливо реагує навіть там, де не треба.

№2 Астма невиліковна

Від астми не можна позбутися повністю. Щоправда, якщо хвороба почалася в дитинстві, з роками симптоми можуть зникнути, але потім знову повернутися. У дорослих надій на це менше. Хворобу можна тримати під контролем за допомогою інгаляторів: одні використовують під час нападу, інші регулярно, щоб напад не почався.

№3 Астма уповільнює розвиток підлітків

Австралійські вчені 2016 року довели зв’язок між астмою і розвитком підлітків. Вони вимірювали зріст дітей, хворих на астму, і порівнювали з даними їх здорових однолітків. Дослідження почалося, коли дітям було 8 років, і тривало до досягнення 14 років. На розвиток хлопчиків астма не вплинула, а в дівчаток-астматиків майже вчетверо частіше зустрічалася затримка росту.

№4 Астма підвищує ризик психічних розладів

Астма і сезонна алергія підвищують ризик психічних розладів майже в 1,7 рази. Справа в імунній системі, яка виділяє надто багато захисних речовин, що порушує роботу мозку.

№5 Астма знижує потенцію

Чоловіків з бронхіальною астмою часто турбує еректильна дисфункція. Причина у безперервному запаленні.

Щоб не підхопити сезонні захворювання, такі як грип, ангіна чи застуда, восени, як ніколи слід активно зміцнювати імунітет. Для цього не обов’язково одразу ж бігти до аптеки та скуповувати аскорбінову кислоту та вітамін С. Краще відправитися до найближчого супермаркету та придбати корисні трави.