Болгарський парламент не підтримав підписання безпекової угоди з Україною

Головна Сторінка » Болгарський парламент не підтримав підписання безпекової угоди з Україною

Парламент Болгарії відмовився схвалити підписання двосторонньої безпекової угоди з Україною.

Колишній прем’єр-міністр Бойко Борисов та лідер партії ГЄРБ, який раніше підтримував цю ініціативу, змінив свою позицію, пише Euractiv.

“Тимчасовий прем’єр Болгарії Дімітар Главчев пообіцяв у жовтні приєднатися до країн, які уклали двосторонні безпекові угоди з Україною. Очікувалося, що Главчев підпише угоду з президентом Українипід час їхнього візиту до Брюсселя у четвер, але тимчасовий уряд відмовився і звернувся за мандатом до парламенту, де ГЄРБ Борисова має найбільше місць. Лише шість з 27 країн-членів ЄС – Болгарія, Угорщина, Австрія, Словаччина, Мальта і Кіпр – не підписали таку угоду”, – йдеться у повідомленні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Пріоритет один – не допустити поразки”: майбутні перспективи України

ГЄРБ підтримувала надання військової допомоги Україні, а сам Борисов часто підкреслював цю підтримку як доказ прозахідної позиції своєї партії. Однак, за словами Борисова, зараз ситуація змінилася.

“Ще пів року тому ми б категорично підтримали таку угоду. Сьогодні така підтримка рівнозначна купівлі заводу на 9 вересня”, – сказав Борисов, пояснивши, що причиною цього стало посилення дискусії в Європі та США про досягнення миру в Україні.

Народний вислів “купити завод 8 вересня” означає укласти дуже погану угоду. 9 вересня 1944 року радянська армія окупувала Болгарію, що не віщувало нічого хорошого для власників фабрик.

“Ми працюватимемо для відновлення або мирного процесу в Україні, але це має бути регулярний уряд, який підпише взаємовигідний договір”, – додав він.

Борисов не пояснив, у чому вбачає відсутність взаємної вигоди у запропонованій угоді. Відповідаючи на питання про те, як звичайний уряд, в якому бере участь соціалістична партія БСП, може підписати угоду про військову співпрацю з Україною, Борисов сказав:

“Якщо угода буде взаємовигідною, жодна сторона не буде заперечувати”.

БСП виступає проти надання будь-якої військової допомоги Україні. Незважаючи на скромну кількість депутатів (20 із 240), БСП може стати важливим коаліційним партнером в уряді, очолюваному ГЄРБ. Лідер ГЄРБ також заявив, що тимчасовий уряд не потребує парламентського мандату для підписання угоди з Україною.

Заступниця директора ECFR і колишня радниця колишнього прем’єр-міністра Кирила Петкова Весела Чернева сказала Euractiv, що такий розвиток подій став подарунком для прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який перебуває з візитом у Софії в п’ятницю.

Петков є лідером партії “Ми продовжуємо зміни”, другої за величиною сили в парламенті. Без цієї сили практично неможливо сформувати уряд. Це формування рішуче підтримує підписання угоди про безпеку з Україною і заявляє, що її підписання може відбутися в обхід голосування в парламенті.

Болгарія продовжить постачати Україні озброєння, зокрема техніку та боєприпаси. Здійснюється чергове поповнення списку змісту пакета підтримки. Про це заявив виконувач обов’язків міністра оборони Болгарії Атанас Запрянов.