Експерт вказав Мінфіну та Гетманцеву на помилки з “податком на посилки”: рекордні витрати на адміністрування та мізерний результат для бюджету

Експерт вказав Мінфіну та Гетманцеву на помилки з “податком на посилки”: рекордні витрати на адміністрування та мізерний результат для бюджету

“Податок на посилки” може стати для України історичним рекордом з впровадження найбезглуздішої реформи у сфері оподаткування. Про це у своєму блозі заявив економічний аналітик Олексій Кущ.

“За всю історію фіскальних нововведень це будуть зміни в системі оподаткування з найвищими витратами на адміністрування та найнижчими результатами у вигляді зібраних податків”, – переконаний експерт.

Так він прокоментував ініціативу Мінфіну з впровадження “податку на посилки”, яка знайшла підтримку голови податкового комітету парламенту Данила Гетманцева.

Як підкреслив Кущ, і глава Мінфіну, і глава податкового комітету парламенту припускаються однакової помилки – вони вірять, що механічне впровадження будь-якого податку забезпечує автоматичне наповнення бюджету. Інші депутати заявили, що ідея Мінфіну, яку підтримує Гетманцев, не витримує жодної критики. Голова бюджетного комітету Роксолана Підласа заявила, що пропозиція не набере голосів. Депутат Ярослав Железняк заявив, що навіть теоретично оподаткування 50 мільйонів посилок “технічно не реалізуємо. Навіть за пів року”. Так само вважає і ексочільник митниці Максим Нефьодов, який назвав ініціативу Мінфіну та Гетманцева з оподаткування посилок “смішною” та нездійсненною без величезних витрат на модернізацію митниці.

Кущ нагадав, що саме надходження багатьох необхідних речей до України в умовах відсутності або знищення виробництв певних товарів дозволяє українцям вижити та уникнути дефіциту: люди з-за кордону допомагають своїм близьким чи навіть волонтери надсилають допомогу, інші шукають спосіб заощадити в умовах економічної скрути та купують дешевші товари в іноземних інтернет-магазинах.

“Що має робити держава в таких умовах? Звісно, максимально спрощувати режим поштових відправлень. Стимулювати розвиток поштових та логістичних компаній”, – зазначив Кущ.

А міністр фінансів Сергій Марченко та депутат Гетманцев роблять навпаки – збільшують вартість імпорту для українців одразу на 20% шляхом застосування до таких посилок ставки податку на додану вартість, яка, до речі, може зрости до 24%.

“Дуже дивно, коли напередодні важкої зими українці замовляють зарядні пристрої, павербанки, автономне освітлення, одяг, взуття, їх вирішили “підстригти”. Причому, на відміну від імпортерів-юридичних осіб, без права на податковий кредит”, – вказав Кущ на дискримінаційний підхід авторів ініціативи.

Економічний аналітик вважає, що збір податку “з’їсть” всі надходження від нього.

“Нарахування мита та ПДВ на посилку ціною від 1 долара з AliExpress варте величезних витрат на адміністрування цих податків? Втрачається будь-який сенс підвищення податків, адже жодних додаткових надходжень не буде – збір та адміністрування таких податків коштуватимуть дорожче, ніж сама додаткова сума зборів. У цьому немає жодної логіки. Якщо, звичайно, Мінфін свідомо не бажає створити колапс на митниці та високі ризики корупції”, – зауважив Кущ.

За його словами, поява “податку на посилки” нагадує спробу “стригти свиню. Вереску багато, а шерсті мало”.

Експерт переконаний, що законодавцям вистачить глузду не підтримати цю законодавчу норму, а уряду краще спрямувати зусилля на контроль “сірого” бізнесу та подолання “тіні”.

Верховна Рада не голосуватиме за законопроєкт з підвищенням низки податків до вересня, а сам концепт документа змінився.

Головна зміна, про яку вдалось домовитись, – замість 1-відсоткового податку для юросіб від обороту у законопроєкті пропишуть підвищення ПДВ на 3-4 в.п. до 23-24%, розповіли співрозмовники Forbes Ukraine у Кабінеті міністрів і парламенті.