Цілодобове занурення в комп’ютерні ігри може перетворитися не лише на захоплення, а й на роботу. Існує категорія людей, для яких ця діяльність стала професійною, і їх називають кіберспортсменами, або геймерами. Дехто вже зумів заробити мільйони доларів, займаючись цим.
Як 10-15 років тому у світі почали з’являтися нові професії, пов’язані з роботою в мережі інтернет, так і зараз ми стоїмо на порозі революційних змін, спричинених гейміфікацією.
Кіберспортивна освіта вже давно не є новим явищем у багатьох країнах світу. Наприклад, у США практика впровадження кіберспортивних дисциплін в освітню програму реалізується більш ніж у 20 університетах. Там навчають гри в Overwatch, CS:GO, League of Legends, Rocket League, Hearthstone і виплачують спеціальні стипендії для гравців команд.
Освітні програми “кіберспорт” з кожним роком стають усе більш потрібними, і пройти навчання можна в закладах вищої освіти країн із сильною технологічною базою, наприклад у Південній Кореї, де розміщена штаб-квартира Міжнародної федерації кіберспорту. Вартість навчання за рік там сягає $6000–8000, для літніх програм — $4000.
Також гарним і досить бюджетним варіантом є навчання у швейцарській The Swiss Academy — Etudes Modernes. Однією з головних відмінностей цього навчального закладу є спрямованість на студента: документи до вступу можна подавати в будь-який період року, а складати іспити й розпочинати навчання у зручний для кожного час. Академія веде підготовку за двома освітніми рівнями: PhD і Master’s, а головне – надає українцям пільги щодо оплати за навчання.
Як зазначено на сайті спільноти #ScienceForUkraine, що об’єднала вчених та студентів академічних вишів Європи та світу, які допомагають українцям: “Etudes Modernes пропонує різні форми допомоги українським студентам — як фінансування від кантональних фондів, так і спонсорство від самого закладу”. Також у академії сфоромовані свої кіберкоманди для виступів на різних рівнях.
У 2020 році в Україні офіційно визнано як самостійний вид спорту “Кіберспорт (електронний спорт)”. Це дало додатковий імпульс для різних аспектів його розвитку.
Вітчизняні кіберспортсмени здобувають освіту в Національному університеті фізичного виховання і спорту України.
“Кіберспортивна магістратура не означає, що ми весь час граємо в ігри. Тут ми працюємо над педагогічною майстерністю, різнобічно навчаємося всього того, що може стати в нагоді в роботі. Є лекції та практичні заняття, де хлопці виконують індивідуальні завдання і роблять групові проєкти”, – зазначає завідувачка кафедри інноваційних та інформаційних технологій у фізичній культурі й спорті Оксана Шинкарук.
Але сьогодні, порівняно із закордонною освітою, в Україні діють певні обмеження:
– обов’язкове надання сертифікатів ЗНО і документів про військовий облік;
– регламентована за часом вступна кампанія (у закордонні виші можна вступити в будь-який період року);
– зростання вартості навчання та відсутність будь-яких пільг при оплаті.
Враховуючи, що згодом кіберспорт стане додатковою дисципліною в суміжних спеціальностях, щоб підвищувати якість кадрів у цифрову епоху, варто очікувати, що українські виші будуть вимушені піти назустріч студентам, щоб скласти гідну конкуренцію закордонним університетам.
Сьогодні фахівці радять активно шукати західні виші, що надають грантову підтримку українцям, які бажають здобути кіберспортивну освіту.