“Хто відчує підвищення тарифів з 1 червня” – експерт розкрив подробиці рішення Кабміну 

Головна Сторінка » “Хто відчує підвищення тарифів з 1 червня” – експерт розкрив подробиці рішення Кабміну 

Кабінет міністрів підвищив з 1 червня тариф на електроенергію для населення. Цей крок невідворотній, але час, який вибрав уряд дуже невдалий. Держава повинна вирішити декілька проблем перед тим, як оголошувати подібні кроки. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів економіст Володимир Дубровський.

“У нас давно спостерігалася неприродна картина, коли роздрібні споживачі, для яких виробництво електроенергії дорожче, сплачували менше, ніж оптові, комерційні. Такий дисбаланс створює багато проблем, але його не лікували. Зараз заявився привід велика частина нашої інфраструктури зруйнована. У зв’язку з цим вирішили відкоригувати систему. І це дійсно треба. Тому що бізнес фактично датує споживачів. Але тут є багато нюансів. Перший з них сфера виробництва і постачання електроенергії монополізована. А монополісти, в першу чергу Ахметов, в суспільстві не користуються повагою. І державі потрібно навести лад у цьому секторі, демонополізувати, і тільки після цього щось робити з тарифами”, сказав Дубровський.

Різниця між побутовими і комерційними споживачами була десь у пам’ять разів. Її скоротили, але вона залишається великою. Це питання, яке довелося підняти і доведеться ще. Інша справа що це почали робити саме під час великої війни, наголосив економіст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Росія в авральному темпі риє окопи” яким може бути контрнаступ України та до чого готується Москва

“Збитки енергетичних компаній дійсно колосальні. Але їх можна було компенсувати за рахунок держави-агресора. Україна вже почала отримувати від західних країн хоча б відсотки за замороженими активами російських облігацій. Але і ці відсотки не такі малі. Бізнес поніс втрати. Має право на відшкодування. Більша частина збитків у компанії “Укренерго”. Ще одна можливість компенсувати збитки, якщо російські гроші поки ще не конфісковані, то Україна могла би просити кредити під заставу цих коштів. Підвищувати тарифи для населення все одно довелося би. Але треба було підготувати отакий ґрунт. Тоді це б сприймалося більш справедливо. І не треба було б їх підвищувати на стільки. Якби навели склад у секторі, то підвищення було б меншим”, пояснив Дубровський.

Зростуть витрати держави на субсидії, уточнив економіст.

“Держава надає людям субсидії. Найбільш незахищені верстви населення їх отримують. І субсидії покриватимуть ці тарифи. Середній клас і вище вони відчують ці підвищення. Вони тягтимуть це питання на собі. Це не гарний спосіб використання терпіння населення. Але знову таки я не проти того, що тарифи доведеться приводити до єдиного знаменника. Зараз просто не той час”, сказав Дубровський.

Кабінет міністрів на своєму засіданні підвищив з 1 червня тариф на електроенергію для населення. Тариф буде підвищено майже вдвічі, до рівня 2,64 грн за кВт-год. Наразі для індивідуальних побутових споживачів тариф становить 1,44 грн за кВт-год при споживанні до 250 кВт та 1,68 грн якщо понад 250 кВт-год на місяць.

Субсидії планують збільшити. Збережеться і нічний тариф, що становить 50% загального. Положення про покладення спецобов’язків щодо забезпечення доступної електроенергії для населення не змінилося. Компенсувати різницю у тарифі для населення будуть Енергоатом і Укргідроенерго за чинним механізмом.