Іноземні експерти виявили проблеми у НАБУ: керівництво, бюрократія та суб’єктивний вибір справ для розслідування

Іноземні експерти виявили проблеми у НАБУ: керівництво, бюрократія та суб’єктивний вибір справ для розслідування

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) оприлюднило результати аудиту своєї діяльності за 2021-2023 роки, проведеного групою експертів за ініціативою посольства США в Україні та Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні. Експерти, представники США, Литви, України та Японії, використовували для аудиту як інтерв’ю з керівниками та детективами НАБУ, так і анонімні онлайн-опитування (у опитуванні взяли участь 247 працівників НАБУ, в тому числі 97 детективів).

Аудит виявив кілька організаційних проблем в НАБУ:

  • Відсутність пріоритетності в розслідуванні злочинів, особливо у сферах фінансів та пов’язаних з відмиванням грошей.
  • Надмірна бюрократія всередині Бюро, що вимагає багато часу від детективів.
  • Висока інтенсивність роботи при недостатній кількості персоналу.
  • Неефективність деяких внутрішніх підрозділів Бюро.
  • Емоційне «вигорання» працівників НАБУ та їх бажання звільнитися у наступні 2-3 роки.

Експерти висловили занепокоєння через фаворитизм при призначенні у Бюро та рекомендували створити посаду незалежного омбудсмена для аналізу занепокоєнь працівників та зовнішніх груп стосовно корпоративної культури. Вони також зазначили необхідність перегляду підходів до організації роботи НАБУ, оптимізації використання ресурсів та зосередження уваги на справах великого впливу.

Аудит також виявив недостатню ефективність системи внутрішнього контролю НАБУ та рекомендував провести внутрішній аудит процедур Управління внутрішнього контролю, посилити контроль у сфері конфлікту інтересів та розробити критерії для оцінювання ефективності цього управління.

Аудитори також рекомендували внести зміни до законодавства для підвищення ефективності роботи НАБУ, зокрема збалансувати підслідність НАБУ та оновити перелік суб’єктів, охоплених підслідністю. Важливо також надати НАБУ повний доступ до податкової інформації та створити центральний реєстр банківських рахунків.

Експерти підкреслили, що рівень довіри громадян до НАБУ залишається низьким, що може бути пов’язано з недостатньою зовнішньою комунікацією Бюро та відсутністю обвинувальних вироків у важливих справах.