11 листопада 2022 року у Херсоні замайорів український прапор. Понад вісім місяців місто було під російською окупацією.
В той день в центрі Херсона місцеві мешканці вийшли на вулиці з українськими прапорами. Синьо-жовтий стяг встановили поруч із будівлею Херсонської обласної адміністрації, а також біля будівлі поліції.
Херсон був єдиним обласним центром, який контролювала РФ після повномасштабного вторгнення. Окупанти навіть “приєднали” його до РФ, провівши псевдореферендум.
Місто було захоплено на початку війни. Сотні людей виходили на проукраїнські мітинги. Кидалися на ворожі танки, без зброї проганяли колони з буквами Z.
У Бузковому парку росіяни розстріляли місцеву тероборону, яка намагалася чинити спротив. Також чимало людей були заарештовані за проукраїнську позицію. Деяким довелося покинути місто.
9 листопада 2022 року росіяни заявили, що йдуть з Херсона. 11 листопада з’явилися кадри пересування воїнів ЗСУ Херсоном та місцевих мешканців, які вийшли на вулиці, щоб зустріти своїх.
Українці у соцмережах з радістю сприйняли довгоочікувану новину про деокупацію Херсону. А фото прапора над Херсонською ОВА відразу стало “вірусним”.
11 листопада 2022 року українські військові зайшли до Херсона, який понад вісім місяців перебував у російській окупації – від 2 березня.
14 листопада президент Володимир Зеленський приїхав до звільненого від російських окупантів Херсона. Над містом офіційно замайорів прапор України.
Херсон мав символічне значення для президента РФ Володимира Путіна, оскільки став єдиним обласним центром, який вдалося тимчасово окупувати після 24 лютого. На оборону Херсона Москва спрямувала значні сили, зокрема й елітні частини повітрянодесантних військ, а також підкріплення з мобілізованих росіян.
Командувач оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” Олександр Тарнавський через рік після звільнення міста заявив, що росіянам довелось тікати з Херсона, щоби уникнути оточення і не бути знищеними. У них не було іншого виходу, як тікати.