Китайці незадоволені війною в Україні — про особливості позиції КНР розповів експерт

Китайці незадоволені війною в Україні — про особливості позиції КНР розповів експерт

Китайці незадоволені війною в Україні, тому що вона завадила розвитку їхньої країни. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль.

На його думку, Китай щодо розв’язаної Кремлем повномасштабної війни в Україні займає позицію проросійського нейтралітету. Коваль зазначив, що в інформаційному просторі Китай підтримує наративи Росії, зокрема про те, що нібито розширення НАТО призвело до війни.

“Китай ніколи не втручається у внутрішні справи України принаймні. І тому він загалом-то займає нейтральну позицію. Вона нейтральна в тому сенсі, що він ні до чого в цьому конфлікті. Він не вважає себе ні учасником, ні розпалювачем цього конфлікту, ні країною, яка підтримує одну зі сторін. Тобто його позиція така. І він вважає, що, наприклад, його відносини з Росією тісні, так, вони не повинні накладати відбиток на його відносини з Україною, тобто в нього розділені ці відносини, відносини з Україною, відносини з Росією”, — сказав експерт.

За словами Коваля, Китай не хоче, щоб його відносини з Європою і зі Сполученими Штатами залежали від дій Росії.

“Китайці незадоволені. Сі Цзіньпін неодноразово говорив, що він незадоволений цією війною, тому що війна завадила розвитку Китаю… Саме Сі Цзіньпін уже багато разів висловився досить чітко. І якщо вже говорити, то Китай не був готовий до цієї війни, не був готовий до того, що Росія втягне його в якесь протистояння із Заходом, тому що відносини із Заходом і зі Сполученими Штатами для Китаю набагато важливіші все-таки за багатьма параметрами, ніж із Росією. А Росія — це його, якщо хочете сказати, сателіт або точка, країна, на яку він впливає, і слабкість Росії тільки посилює цей вплив. Але насправді Китай, звичайно ж, незадоволений тим, що Росія почала цю війну без якогось узгодження або якихось консультацій”, — сказав експерт.

Він додав, що Росія псує відносини Китаю і з Європою, і зі США.

“І тому ось зараз, якраз у ці дні, ми бачимо, що в Китаї велика зараз триває перебудова дипломатії. Як ви знаєте, два дні тому в Китаї змінили міністра закордонних справ, ним став новий дипломат, його звати Цинь Ган. І що цікаво, це колишній посол КНР у США. І ось це призначення на посаду міністра закордонних справ Китаю чітко показує, що Китай робить крок у бік поліпшення відносин. І про це говорять у Китаї”, — сказав Коваль.

За його словами, Китай домагається, щоб його відносини зі США будувалися на принципах рівноправності, водночас як Росія дедалі більше сповзає в залежність від Китаю.

Коваль також нагадав, що США застерегли Китай, що будь-яка військова допомога Росії призведе до санкцій.

“І, як ми бачимо, за ці всі 10 місяців Китай не допомагав Росії так, як вона хоче. І ось Канаді посол Цинь Ган ще в середині минулого року сказав, що ми не можемо дати Росії того, що вона від нас вимагає, що вона хоче від Китаю. Тобто він не сказав, що Росія вимагає, але він чітко сказав, що Китай цього Росії не дасть. Ось ця заява, хоча так завуальована, вона досить чітко показує, що Китай не в усьому йде на поводу в Росії, а отже, він бере до уваги попередження з боку Сполучених Штатів”, — зазначив експерт.

Він також пояснив, що особливості китайської політики полягають у тому, що двосторонні відносини Росії та Китаю жодним чином не впливають на американсько-китайські відносини.

“Але Путін щось хоче більшого від цих відносин. Але він навряд чи щось отримає на тлі поразок на полі битви. Але впасти Росії Китай теж не дасть. Тобто він буде підтримувати Росію, я думаю, а не режим Путіна. Якщо справи для Росії підуть зовсім, скажімо, погано, Китай не буде зацікавлений у розвалі Росії або у знищенні її. Тому що як партнер у протистоянні із Заходом Росія дійсно для нього важлива”, — сказав експерт.