Як майно підсанкційних росіян може працювати на оборону держави

Як майно підсанкційних росіян може працювати на оборону держави

У бюджеті на 2023 рік більш як трильйон гривень або 43% від загальної суми закладено на оборону. Колосальна, але абсолютно зрозуміла цифра для країни, яка воює за власну свободу. І щоб вона стала реальною, потрібна якісна та ефективна робота економіки. Парламент вже відновив малу приватизацію, яка за кілька місяців принесла понад мільярд гривень до держбюджету. У тому ж законі прописано правила для великої приватизації, яка має запрацювати вже у новому році.

Але є ще один ресурс, ефективне використання якого може стати серйозним внеском в нашу перемогу. Це майно підсанкційних осіб: резидентів країни агресора або колаборантів, яким вони володіють в Україні. Йдеться про мільярдні активи, які вже були та можуть бути вилучені й мають працювати на користь країни — прозоро та максимально ефективно.

Є три шляхи, через які можна управляти майном російської федерації та її резидентів. Перший — суверенні (державні) активи росії, які конфіскуються відповідно до прийнятого радою закону про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів.

Це, так би мовити, безумовне вилучення на користь України майна країни-агресора. Після вилучення воно стає державною власністю України.

Другий шлях — стягнення на користь України майна підсанкційних осіб, яке відбувається на підставі рішення ВАКС за позовом Мін’юсту.

Йдеться про суб’єктів, які становлять загрозу національній безпеці нашої держави. Одним з перших рішень за цією процедурою стало стягнення майна російського олігарха Володимира Євтушенкова.

У такому разі активи стягуються в дохід України за рішенням суду, відповідно це майно вже стає державною власністю. Режим управління власністю держави передбачено профільним законодавством, а його продаж приватному власнику є приватизацією.

Окрему увагу в законопроєкті приділено третьому шляху — арештованому майну у рамках кримінальних проваджень, яке управляється Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

Як, наприклад, вилучене обладнання в рамках розкриття російських ботоферм, готелі російської групи VS Energy, кінцевими власниками якої вважаються підсанкційні громадяни росії Олександр Бабаков, Євгеній Гінер та Михайло Воєводін.

А ще майно одного з найбільших виробників мінеральних вод “Моршинська”, газорозподільчі мережі, заводи з виробництва будівельних матеріалів тощо. Управителем такого майна є держава в особі АРМА або визначений за результатами конкурсу приватний управитель.

Проте публічної інформації про обраних управителів активами немає, як і повноцінної інформації про їх продаж. Ціна такої незрозумілої закритості — потенційні мільярди гривень на посилення обороноздатності вже сьогодні.