М’ясопусна батьківська поминальна субота ‒ коли і як відзначають

У православних християн є дні, коли прийнято поминати покійних. У ці дні в храмах проводять особливі служби, парафіяни відвідують кладовища.

Вселенських батьківських суботи на рік є дві: М’ясопусна та Троїцька. Перша припадає на тиждень перед Великим постом. У 2023 році це ‒ 18 лютого. Про те, що слід робити цього дня та що заборонено, пише Gazeta.ua.

У М’ясопусну вселенську батьківську суботу віруючі згадують не лише своїх померлих рідних, а й всіх християн. Посилено моляться за тих, хто був убитий, потонув, замерз, помер від голоду, хвороби, стихійного лиха, загинув на чужині, й не встиг покаятися, а також міг бути не похований.

Цього дня прийнято поминати покійних, молитися не лише за праведників, а й за грішників. У храмі замовляють сорокоуст або літургію. Можна подати записку з іменами померлих родичів або принести їжу в храм на пожертвування ‒ панахидку.

Прийнято також ходити на цвинтар. Прибирають могили не тільки рідних, а й занедбані, за якими немає кому доглядати. Важливо цієї суботи подати милостиню чи зробити якусь добру справу.

Працювати у вселенську батьківську суботу церква не забороняє. Але всі важливі справи краще зробити заздалегідь, щоб у поминальний день зосередитися тільки на молитвах.

Однак, є кілька заборон щодо цього дня. Зокрема, у батьківську суботу не можна згадувати про померлих з образою або злістю. Не варто й страждати ‒ краще молитися.

Не можна влаштовувати галасливі застілля і поминати покійних алкоголем, лаятися і лихословити. Не варто цього дня відмовляти у милостині.

Церква не схвалює випадки, коли на могилах залишають їжу. Священнослужителі кажуть, що краще у батьківську суботу запалити свічку.

Час початку Великого посту щороку залежить від дати Великодня. Сім тижнів посту ‒ це час, щоб підготувати тіло й душу до світлого свята Христового Воскресіння. Оскільки Великдень цьогоріч припадає на 16 квітня, Великий піст починається 27 лютого.

Під час посту важливо не лише дотримуватись обмежень у їжі. Церква наголошує, що віряни мають проводити ці дні в молитвах, роздумах про своє життя та в покаяннях.