23 квітня 2025 року віцепрезидент США Джей Ді Венс офіційно заявив, що Сполучені Штати зробили Росії та Україні “дуже чітку пропозицію” щодо мирного врегулювання конфлікту. Про це він повідомив журналістам під час візиту до Індії після екскурсії Тадж-Махалом, передає РБК-Україна.
Пропозиція США: заморозка фронту та територіальні компроміси
За словами Венса, США пропонують заморозити бойові дії на нинішній лінії фронту, що фактично означатиме фіксацію поточного стану окупованих територій. “Обидві сторони повинні скласти зброю, заморозити цю справу і зайнятися реальною розбудовою кращої Росії і кращої України”, — наголосив віцепрезидент. Він також додав, що для припинення бойових дій Україні та Росії, ймовірно, доведеться піти на територіальні компроміси. “Доведеться провести деякі територіальні обміни”, — уточнив Венс, зазначивши, що кордон може не збігатися з поточною лінією фронту.
Ця пропозиція стала частиною ширшої ініціативи адміністрації Дональда Трампа, яка, за даними The Washington Post, також включає визнання Криму російським і відмову України від вступу до НАТО. Переговори щодо цього плану мають відбутися 23 квітня в Лондоні за участю представників США, України, Франції та Великобританії.
Реакція сторін і попередні ініціативи
Пропозиція США з’явилася на тлі ініціативи президента Росії Володимира Путіна, який, за інформацією Financial Times, 22 квітня також запропонував заморозити бойові дії на поточній лінії фронту. Проте в Кремлі цю інформацію спростували. Речник Путіна Дмитро Пєсков назвав повідомлення ЗМІ “фейком”, закликавши довіряти лише офіційним джерелам.
Президент України Володимир Зеленський, своєю чергою, неодноразово наголошував, що визнання Криму російським є “червоною лінією” для України. На брифінгу перед зустріччю в Лондоні він заявив, що Україна ніколи не визнає російську юрисдикцію над півостровом. Водночас Зеленський зазначив, що хоча американські представники обговорювали подібні ідеї, офіційної пропозиції про визнання Криму не надходило.
Аналітика: що означає пропозиція США
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) попереджають, що заморожування конфлікту на нинішній лінії фронту може не зупинити Росію від подальшої агресії. За їхніми даними, Кремль може використати перемир’я для перегрупування сил і підготовки до нового наступу, особливо якщо угода передбачатиме обмеження військової допомоги Україні. “Нинішня лінія фронту не забезпечує стратегічної глибини, необхідної Україні для захисту від нової російської агресії”, — зазначають експерти ISW, підкреслюючи, що російські війська розташовані за 25 км від Запоріжжя і за 20 км від Харкова.
Європейські дипломати також висловлюють занепокоєння. За даними Financial Times, деякі європейські посадовці вважають, що Путін може використати поступки США для тиску на Трампа, щоб нав’язати Україні інші вимоги Росії, зокрема визнання анексії Криму та заборону вступу до НАТО. “Зараз на Київ чиниться великий тиск, щоб він поступився, щоб Трамп міг заявити про перемогу”, — повідомило джерело видання.
Що далі?
Пропозиція США викликала неоднозначну реакцію. З одного боку, вона може стати першим кроком до припинення активної фази бойових дій, що тривають уже понад три роки. З іншого — вона несе ризики для України, адже заморожування фронту без чітких гарантій безпеки може дати Росії можливість для нових атак у майбутньому.
Держсекретар США Марко Рубіо, який мав брати участь у переговорах у Лондоні, відмовився від поїздки, що може свідчити про внутрішні розбіжності в американській адміністрації. Тим часом посланець Трампа Стівен Віткофф планує відвідати Москву наприкінці тижня для подальших переговорів із Путіним.
Ситуація залишається напруженою, і результат лондонських переговорів може визначити подальший розвиток подій у російсько-українській війні.