Мігрантів, які перебували в Білорусі на прикордонній з Польщею території, вивезли в бік Росії.
Про це заявив полковник Прикордонної служби Польщі Анджей Стасюлевич, інформує PAP.
“У якийсь момент ми помітили, що з прикордонної зони мігрантів вивозять у бік Росії. Лукашенко, можливо, хоче спокою в країні перед президентськими виборами”, – завив він.
Водночас, він не захотів прогнозувати, що може статися з людьми, які поки що залишаються у прикордонній зоні.
На його думку, їх можуть експлуатувати і відправити з Росії до Фінляндії.
За даними Прикордонної служби, за перші два тижні січня цього року кордон намагалися перетнути 86 осіб, що в середньому становить шість осіб на день. Це значно менше, ніж у середньому за минулий рік, коли було зафіксовано понад 80 спроб перетнути кордон щодня. Статистика показує, що хоча кількість перетинів значно зросла минулого року (з 25 701 у 2023 році до 29 616), з останнього тижня вересня 2024 року спостерігається протилежна тенденція.
З іншого боку, заступник міністра внутрішніх справ Мацей Дущик, що ключовим фактором, який впливає на зменшення кількості перетинів кордону, як показали попередні роки, є погода. Він прогнозує, що білоруські служби та посередники, які допомагають їм направляти людей до польсько-білоруського кордону, ймовірно, стануть більш активними в теплі місяці, коли легше перетнути кордон.
“Однак ми можемо підозрювати, що Лукашенко, готуючись до президентських виборів, хоче навести порядок в країні”. – зазначив Дущик.
Заступник міністра зазначив, що присутність мігрантів, які прибувають до Білорусі з російськими візами, може занепокоїти потенційних виборців. Їх присутність у Мінську також може бути небажаною, якщо після виборів білоруси знову вийдуть на вулиці з протестами.
“Крім того, присутність мігрантів викликає занепокоєння в селах поблизу польсько-білоруського кордону. Це може відлякати людей від голосування”, – зазначив він.
“Я не сиджу в голові Лукашенка, але можна підозрювати, що нижчі цифри можуть бути пов’язані з тим, що він намагається зберегти спокій в країні”, – підкреслив Дущик.
Заступник міністра зазначив, що зниження тиску є тимчасовим, і Лукашенко, ймовірно, продовжить операцію “використання людей як зброї”.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вже втретє відмовився запрошувати місію ОБСЄ для спостереження за президентськими виборами, запланованими на 26 січня.
Це є порушенням міжнародних зобов’язань країни, інформує ОБСЄ.
“Рішення білоруської влади не запрошувати спостерігачів перешкоджає неупередженій та незалежній оцінці виборчого процесу”, – йдеться у спільній заяві Бюро з демократичних інститутів і прав людини та Парламентської асамблеї ОБСЄ.