Поки суспільство занурилось у кадрові ротації Кабміну, у Верховній Раді з’явився законопроєкт, який відкриває можливості для тиску на журналістів. Його ініціатором виступила Національна асоціація адвокатів України.
Якщо законопроєкт №12320 підтримає парламент, тоді медіа можна буде оштрафувати просто за згадку того, що певний адвокат представляв чи представляє інтереси певного клієнта, повідомила голова комітету з питань антикорупційної політики Верховної Ради Анастасія Радіна.
“Тобто, якщо цей законопроєкт вступить у силу, то за фразу на кшталт “Віктор Сердюк – адвокат Віктора Януковича”, журналіст буде покараний штрафом від 3400 грн до 5100 грн, а якщо це “порушення” відбудеться повторно впродовж року то від 10200 грн до 13600 грн. Ініціюватимуть штрафи самі адвокати”, написала Радіна у Facebook.
Національна асоціація адвокатів України (НААУ), яка ініціювала цей проєкт закону до ВРУ, відома своїми спробами обмежити свободу слова в адвокатській спільноті.
Подали законопроєкт до парламенту народні депутати Григорій Мамка (ексОПЗЖ), Максим Бужанський та Сергій Іонушас зі “Слуги народу”, який також очолює правоохоронний комітет Ради. Авторкою скандальної поправки стала Антоніна Славицька депутатка від ексОПЗЖ, фігурантка так званих плівок ОАСК, близька до судді Павла Вовка. А штрафи за “порушення”, за словами джерелаGazeta.ua, пропонують доручити виписувати головам рад адвокатів регіонів, які перебувають під впливом Лідії Ізовітової соратниці Віктора Медведчука.
Нагадаємо, в січні минулого року об’єднання журналістів провідних українських медіа та експертів медійних організацій – Медіарух виступало із заявою про системний тиск на незалежних журналістів та розслідувачів і закликало президента України Володимира Зеленського засудити такі дії та взяти під свій контроль розслідування злочинів проти медійників.
Медіарух заявив про зростання системного тиску на незалежних журналістів в Україні: провокатори намагаються виставити незалежних журналістів “ворогами народу”, а невідомі особи порушують право на особисте життя.
“Анонімні телеграм-канали, які публічно декларують, що працюють на владу і постійно її захищають, та сайти-сміттярки вже системно переслідують незалежні медіа та журналістів-розслідувачів, влаштовуючи їм провокації в реальному житті. Невідомі агресори намагаються виставити українських журналістів “ворогами народу”, російськими агентами, особами, що мають наркозалежність, та дискредитувати їхню професійну роботу”, – йдеться в заяві.
Тоді конкретним прикладом, свідком якого стало й усе суспільство, був напад на журналіста проєкту “Наші гроші” Юрія Ніколова. А команда Bihus.Info повідомила про кількамісячне стеження за її членами.
Обʼєднання журналістів звернулось до міжнародних партнерів із закликом виступити на захист переслідуваних українських журналістів, оскільки лише громадський контроль гарантує непохитність дотримання принципів демократії, верховенства права та ефективної боротьби з корупцією, які сповідують ваші держави і які прагне втілювати Україна.
Вітчизняні правоохоронні органи Медіарух закликав зважити на серйозність ситуації та оперативно встановити і притягнути до відповідальності людей, причетних до організації цих переслідувань та атак на журналістів.
“Захистити свободу слова і припинити провокації проти журналістів ― в інтересах керівництва держави, адже анонімні телеграм-канали, ймовірно, причетні до організації цих провокацій, прямо називають їх помстою за критику влади, зокрема президента”, – підкреслюється в заяві.
Однак, зважаючи на щойно поданий у парламент законопроєкт, через рік скандалу із переслідуваннями журналістів реакція переросла в прямопротилежну.