Будь-яке призупинення бойових дій під час російської агресії в Україні призведе до вигоди для Росії, як випливає з аналізу даних та заяв російських державних діячів, вказують експерти Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики вказують, що російські заяви про “нейтралітет” України та замороження розширення НАТО були ключовими причинами вторгнення Росії в Україну. Вони вважають, що будь-яка згода з цими вимогами відображатиме значний стратегічний та риторичний відступ для Володимира Путіна, якого він навряд чи погодиться вчинити.
Крім того, Росія наполягає, щоб Україна внесла зміни до своєї Конституції, виключивши зобов’язання про вступ до НАТО та ЄС. Втім, експерти наголошують, що такий “нейтральний статус” України є довгостроковою метою Путіна, метою змінити НАТО настільки, щоб Альянс не міг ефективно стримувати чи перемагати майбутню російську агресію в Східній Європі.
Путін, як вважають аналітики, не здійснить поступок і не припинить прагнути контролювати Україну та послабити НАТО, доки не зіткнеться з рішучою поразкою.
Експерти також зазначають, що російські офіційні особи можуть імітувати готовність до переговорів щодо участі України в західних інституціях, щоб спонукати Захід до передчасних поступок у питаннях територіальної цілісності України. Натомість, не існує жодних гарантій, що Росія відмовиться від будь-якої окупованої української території.
Запевнення Путіна про переговори через неофіційні канали не означають його готовності відмовитися від окупованих територій. Також, українське членство в ЄС і НАТО є тривалим процесом, який не буде реалізованим негайно після будь-якого перемир’я, досягнутого переговорами. Росія може тимчасово імітувати згоду з цими вимогами, щоб укріпити контроль над окупованими територіями.
ISW переконане, що будь-яке припинення вогню буде на користь Росії, дозволяючи їй відновити сили і планувати подальші агресивні дії. Немає жодних підстав вважати, що Путін відмовиться від будь-яких зобов’язань, що дозволяють Україні інтегруватися в західні політичні, економічні та військові інститути, доки Росія може переслідувати свої цілі, перешкоджаючи Україні зробити це.
Аналітики також нагадують, що Путін вже порушував попередні російські зобов’язання щодо непорушності суверенітету та територіальної цілісності України, включаючи Крим, дані в 1991 та 1994 роках.
Зараз бойові дії відбуваються на лінії зіткнення і в самій Росії, що змінює правила гри і завдає значної шкоди окупантам.