“Путін бореться і програє свою останню війну” – Тімоті Снайдер

Головна Сторінка » “Путін бореться і програє свою останню війну” – Тімоті Снайдер

Думки у виданні The New York Times професора історії Єльського університету та автора книг про фашизм, тоталітаризм та європейську історію Тімоті Снайдера

У брежнєвську епоху юності Володимира Путіна 9 травня стало приводом для радянського мілітаризму, святом зброї та демонстрацією могутності СРСР. Можна забути, що обрана самим Леонідом Брежнєвим війна вестиметься, і буде програна в Афганістані. Це станеться менш, ніж через 20 років після того, як Москва почала святкувати 9 травня. Війна в Україні також, ймовірно, буде останньою для Путіна.

Під час обох конфліктів люди на Заході переймалися ядерною війною.

Зараз Росія видає нескінченний потік ядерних погроз. Сьогодні на Заході, на відміну від холодної війни, їх обговорюють у психологічних, а не стратегічних термінах. Що відчуває Путін? Як ми почуваємось?

Страх американців перед ескалацією затримав постачання зброї, яка могла б дозволити Україні перемогти у 2022 році

Страх американців перед ескалацією затримав постачання зброї, яка могла б дозволити Україні перемогти у 2022 році. Одна за іншою були доставлені системи озброєнь, які вважалися раніше ескалацією, без жодних негативних наслідків. Але ціну зволікання можна побачити на українських територіях, які все ще контролюються Росією братські могили, камери тортур та порожні домівки викрадених дітей. Десятки тисяч солдатів з обох боків загинули даремно.

За майже 15 місяців війни, незважаючи на російську ядерну пропаганду та побоювання Заходу, ядерну зброю не застосовували. Це заслуговує на пояснення. Досі помилялися ті, хто передбачав ескалацію, якщо українці чинитимуть опір, якщо Захід поставить зброю або якщо Росія зазнає поразки. Стратеги вказують на стримування та зазначають, що використання ядерної зброї насправді не принесе Росії перемоги. Це спричинило б драматичну реакцію Заходу та зробило б російських лідерів ізгоями. Але є й глибше пояснення – ядерні розмови РФ самі по собі є зброєю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Бавовни” сприяють нашому наступу” – Іван Киричевський

Російська ядерна пропаганда виходить із того, що завжди перемагає хуліган. Але хуліган не завжди перемагає. Російські пропагандисти хочуть, щоб ми думали, що ядерні держави ніколи не можуть програти війни, зважаючи на логіку, що вони завжди можуть розгорнути ядерну зброю, щоб перемогти. Це антиісторична фантазія. Ядерна зброя не принесла французам перемоги в Алжирі та не зберегла Британську імперію. СРСР програв війну в Афганістані США програли у В’єтнамі, Іраку та Афганістані. Ізраїлю не вдалося перемогти у Лівані. Ядерні держави з певною регулярністю програють війни.

Деякі американці думали над сценарієм, у якому росіянам доведеться застосувати ядерну зброю, щоб запобігти поразці. Але Росія знову і знову зазнавала поразки в Україні на своїх умовах. Що вона довела, це здатність змінювати умови після кожної поразки. Росії не вдалося досягти мети “спеціальної військової операції” щодо повалення демократичної влади в Україні. За поразкою під Києвом були поразки в Харківській та Херсонській областях. Кожен програш приводив до пояснень російських пропагандистів та їх прихильників про “жести доброї волі”, і “стратегічні відступи”.

У російській політиці вважають, що риторика перемагає реальність. І риторичні приготування до поразки там уже зроблені

Росія може програти, не будучи загнаною у глухий кут. У цій країні для солдатів, що відступають, багато практики з пропагандистських пояснень. Адже російські лідери вже позначили, що робитимуть, якщо вважатимуть, що програють міняти теми у ЗМІ. Клептократична держава Путіна це набір проектів зі зв’язків із громадськістю з військовою підпоркою. У російській політиці вважають, що риторика перемагає реальність. І риторичні приготування до поразки вже зроблені.

Під розпливчастою войовничістю Путіна ховається ідея, що Росія виграє, якщо уникне “стратегічної поразки”, нав’язаної НАТО. Майже будь-що, йому буде легко визначити у війні в Україні як стратегічну перемогу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Найважливіше – визволити Херсонську та Запорізьку області, узбережжя Азовського моря” – Олександр Мотиль

Оскільки Кремль стверджує, що бореться з НАТО, все, що Путін може сказати, це те, що Росія зупинила прихід Альянсу до Росії. Командир ПВК “Вагнера” недавно написав у такому дусі, що РФ може будь-якої миті припинити “спеціальну військову операцію” і просто заявити, що її цілі досягнуто, аби Москва більше не відступала з окупованої української території.

Серйозно ставлячись до ядерного шантажу, ми фактично збільшили загальну непередбачуваність ядерної війни. Якщо ядерний шантаж дозволить Росії перемогти, наслідки будуть незліченно більш жахливими. Якщо будь-яка країна, яка має ядерну зброю, може робити все, що їй заманеться, то закон нічого не означає, ніякий міжнародний порядок неможливий і катастрофа манить на кожному кроці. Країни, які не мають ядерної зброї, повинні її створити, виходячи з того, що в майбутньому їм знадобиться ядерне стримування. Поширення ядерної зброї зробило б ядерну війну набагато більш ймовірною у майбутньому.

Росіяни говорять про ядерну зброю не тому, що хочуть її застосувати, а тому, що вважають, що ядерний арсенал робить їх наддержавою

Коли ми зрозуміємо, що ядерні розмови є зброєю, зможемо зробити ситуацію менш ризикованою. Шлях до стратегічного мислення у тому, щоб звільнитися від своїх тривог і подумати про російські. Росіяни говорять про ядерну зброю не тому, що хочуть її застосувати, а тому, що вважають, що великий ядерний арсенал робить їх наддержавою. Розмови про ядерну бомбу змушують їх почуватися сильними. Вони вважають ядерне залякування своєю прерогативою і вважають, що інші повинні автоматично здатися за першої згадки про їхню зброю. Українці не дозволили цьому вплинути на свою тактику.

Якби Росія підірвала зброю, вона втратила б цей скарб статусу наддержави, що ревно охороняється. Такий вчинок означав би визнання, що її армія зазнала поразки величезна втрата обличчя. Що ще гірше, сусіди будуватимуть чи нарощуватимуть власні ядерні арсенали. Це позбавило б РФ статусу наддержави у свідомості самих росіян. Тобто для російського керівництва це нестерпний підсумок війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Найкраща гарантія подальших постачань зброї українські перемоги на полі бою” Рассел Берман

Тому найбільший ризик російської ядерної акції буде пов’язаний із тим, що Москва покладе провину на Україну, наприклад, за умисне руйнування Запорізької АЕС.

Війна непередбачувана. Військова історія сповнена несподіванок. Путін почав жорстоку війну, і доти, доки війна триває, неминучі подальші звірства. Росія створила не лише непотрібні страждання, а й непотрібний ризик, коли вторглася в Україну. Ми повинні працювати в цьому світі ризику та жаху та спокійно оцінювати його. Жоден варіант не обходиться без небезпек. Наша відповідальність у тому, щоб зменшити їх. Коли росіяни говорять про ядерну війну, найбезпечніша відповідь – забезпечити їхню звичайну поразку.

Переклад Gazeta.ua