“Путін і його мафія рано чи пізно будуть в суді, якщо на той час буде кого судити” – Юріс Юрашс

Головна Сторінка » “Путін і його мафія рано чи пізно будуть в суді, якщо на той час буде кого судити” – Юріс Юрашс

З початком війни понад 40 тисяч добровольців з 52 країн відгукнулися, щоб стати на захист України разом з нашими військовими проти російських окупаційних військ. Сьогодні вони служать у різних підрозділах.
Про службу в Україні, виклики перед нашою державою, допомогу від ЄС і НАТО в інтерв’ю Gazeta.ua розповідає Юріс Юрашс. В Україну приїхав з Латвії. Змінив мандат депутата Сейму на військову форму. Служить у батальйоні “Карпатська Січ”.

Наш Сейм дозволив латвійцям воювати за Україну на наступний день після того, як президент України Володимир Зеленський видав указ про створення Іноземного легіону, – говорить Юріс Юрашс. – Навіть не знаю чи є такі країни в Європі, чиї представники не служать в Україні. Плечем до плеча не тільки Європа, а є й хлопці з Америки, Канади й інших держав. Розуміють, що війна тут – це не тільки війна України з Росією. А війна Російської Федерації з цивілізованим світом.

Ви склали мандат, щоб поїхати в Україну. Як колеги поставилися до такого рішення?

Не думаю, що це був сюрприз для них. Вони мене дуже добре знають. І знають, що є певні цінності, які для мене дуже-дуже важливі. Все своє свідоме життя працював у антикорупційній службі, де доводилося боротися і по-своєму воювати. Всі розуміють, що є ризики і небезпеки. Хвилюються за мене.

Наші люди бачать, що відбувається в Україні і розуміють, що те саме може статися в Латвії. Це дуже сильно мотивує всіх об’єднатися

Що найчастіше питають?

У Латвії дуже добре знають, що тут відбувається. Але колегам цікаво дізнатися про речі, які не кажуть у ЗМІ. Хочуть знати, чим ще можуть допомогти Україні. Які необхідні заходи чи матеріально-технічне забезпечення організувати, щоб цілеспрямовано допомогти чи підрозділам чи загалом. Зараз допомагають і батальйону, в якому я служу.
Латвія готова виходити не тільки на мітинги для підтримки. Люди шукають всі можливі способи, що кожен зі свого боку може зробити. Дуже важливо це бажання направити у потрібне русло. Хтось жертвує гроші, хтось збирає матеріально-технічне обладнання і речі. Це частково і моє завдання. Я можу розказати, показати, чим саме треба допомогти, щоб посилити спільну команду.

На антивоєнному мітингу у Ризі на початку місяця зібралося близько 30 тисяч людей. Це найчисленніша акція протесту в Латвії останнім часом, писали латиські медіа. Люди бояться, що війна прийде і до них?

-Це можливість проявити свою солідарність і позицію щодо цієї війни. Всі чудово розуміють, що це такий сусід, від якого можна чекати напад у будь-який момент. І якщо хтось каже, що не відчуває ніякої загрози, то або не розуміє ситуацію або не каже, що відчуває. Наші люди бачать, що відбувається в Україні і розуміють, що те саме може статися в Латвії. Це дуже сильно мотивує всіх об’єднатися.

Є питання, як правильно допомогу спланувати і реалізувати. І цим додатково не спровокувати Путіна

У перші дні війни президент Латвії Егілс Левітс заявив, що Росію необхідно ізолювати від усього світу, а завдання НАТО допомогти українцям.

-Є питання, як правильно цю допомогу спланувати і реалізувати. І цим додатково не спровокувати Путіна. Щоб не було ще більше негативних наслідків. Усі усвідомлюють ситуацію. І шукають всі можливі способи, як посилити українську армію, як дати Україні все необхідне. Ту ж зброю, боєприпаси, амуніцію для воїнів.
Мої особисті спостереження такі, що цю війну Україна виграє. Такої мотивації і бойового духа, як в українських воїнів, немає в окупантів. Але щоб ми це могли зробити швидше, треба дати необхідну зброю і засоби. Небо відкрите і треба ефективна система протиповітряної оборони. Щоб не дати розвернутися силам окупантів.
Винос: В перші дні війни були держави, які старалися танцювати танго. Дивилися на все з позиції економічної вигоди не спалювали мости, співробітництво

Ми – Прибалтійські країни, Польща дуже добре все усвідомлюємо і перші готові говорити зі своїми партнерами по НАТО, що і як треба робити. Інші не зіштовхувалися з агресією окупантів. Тому бачать це інакше. Як ми пам’ятаємо, в перші дні війни були держави, які старалися танцювати танго. Дивилися на все з позиції економічної вигоди не спалювали мости, співробітництво. В Росії бачили постачальника газу і нафти. Тому старалися балансувати сидіти на двох кріслах. Зараз це вже пройдений етап. Всі розуміють, що Росія в Україні займається геноцидом. Це цілеспрямоване знищення цивільних громадян, щоб зламати дух спротиву. Всім зрозуміло, що це військові злочини. Путін і його мафія рано чи пізно будуть передані правосуддю, якщо на той час буде кого судити.

Україна довела, що зробила велику домашню роботу, висновки з часів 2014 року

Деякі західні політики кажуть не на загал, що перші дні війни були думки якщо дати Україні зброю, то може так статися що вона наступного дня потрапить до військ РФ, бо це одна з найпотужніших армій світу. Зараз допомагають із оборонною зброєю. Це може бути так?

Коли ухвалюють рішення, яку зброю передавати, то думають і про ризики. Перше – чи є підготовлені спеціалісти, які вміють працювати з цією зброєю. Друге є побоювання, чи не станеться так, що все швидко перейде в руки противника. Але українські військові показали, які вони сильні і професійні. Своїми силами стримали і не дали розгорнутися російській армії. А РФ популяризувала її, як одну з найсильніших армій світу.
Україна довела, що зробила велику домашню роботу, висновки з часів 2014 року. Військові показали, що готові працювати з будь-якою технікою ефективно. Це моє припущення, що можливо натівським партнерам треба було переконатися. У мене немає відчуття, що зараз хтось сумнівається в українській армії.

Ефективні засоби оборони, які необхідні Україні, щоб захиститися з повітря вже постачають. Вони в дорозі або в Україні

Головна проблема України, що наші міста бомбардують, бо росіяни мають перевагу в небі. Так само, з військової точки зору, українська армія не може наступати, бо не “закрите небо”. Чи є перспектива, що НАТО допоможе Україні системами протиракетної та протиповітрянрої оборони, літаками, чи там занадто бояться військової відповіді Росії?

Латвія позицію заявила минулого четверга в резолюції парламенту – закликала НАТО допомогти Україні “закрити небо”. Усі країни Альянсу чудово розуміють ситуацію.
Наскільки знаю, ефективні засоби оборони, які необхідні Україні, щоб захиститися з повітря вже постачають. Вони в дорозі або в Україні.
Є речі, про які публічно не говорять. І не варто. Думаю, навіть риторика НАТО не зовсім співпадає з реальною допомогою. Це має бути таємниця, кому і що дають. Допомога має бути негласна. Можливо, зі сторони України є бажання, щоб її було більше.
Спостерігаючи, що Росія творить із Маріуполем та іншими містами України, цивільним населенням, то війна вийшла поза протистояння Росії і України. Імперія зла загрожує всьому світу. Зокрема, через захоплення АЕС. Це не може не хвилювати Європу.
Можливо, НАТО має сміливіше проявляти себе і робити більше, щоб швидше зупинити росіян, оперативніше реагувати.

Зараз нікого не треба переконувати, що ситуація серйозна, що загроза нависла над всією Європою і світом, а допомога від союзників, і особливо США, вкрай необхідна

Чи може НАТО відкрити програму ленд-лізу для України подібно до того, як США допомогли країнам Європи під час Другої світової війни у війні проти нацистів?

Такі питання обговорюють на рівні НАТО. Зараз нікого не треба переконувати, що ситуація серйозна, що загроза нависла над всією Європою і світом, а допомога від союзників, і особливо США, вкрай необхідна. Йдеться тепер радше про те, як краще і правильніше цей процес організувати.

Західні ЗМІ писали, що з 2014-го по 2020 роки Німеччина, Франція та Італія продали Росії на сотні мільйонів євро компонентів для зброї, незважаючи на санкції. Чому в Західній Європі після анексії Криму, після років війни на Донбасі, так довго не бачили загроз від Росії?

Якщо це правда, то для мене неприйнятні такі вчинки. У такому випадку країни старої Європи зраджують цінності й принципи, на яких будується демократія. Ці речі важливі, щоб ми могли існувати як країни, які дійсно цінують свободу і незалежність кожної держави.

Якщо країни Європи допомогли Росії, то повинні відчувати частину провини за те, що відбувається в Україні

Виходить, що країни готові жертвувати цінностями заради короткотермінової вигоди.
Усвідомлюють, що Росія країна-агресор, що вона їх ворог, але все одно зраджують принципам і цінностям, ведуть з нею справи за принципом business as usual. Готові продавати те, що породжує смерть та нещастя. Підтримувати те, що несе в собі війна.
Якщо країни Європи допомогли Росії, то повинні відчувати частину провини за те, що відбувається в Україні.

Українці вже переконали Західну Європу, що ми боремось за весь континент, а не лише за себе, що це не лише російсько-українська війна?

Я б хотів вірити, що вони це зрозуміли. Не знаю, що ще повинно статися, що росіяни ще мають зробити, щоб цивілізований світ зрозумів, наскільки це небезпечно. Що ця війна не лише боротьба Росії проти України, але проти всього цивілізованого світу. Просто зараз війна відбувається на території вашої країни.

Україна лише передова територія, яку цивілізований світ разом має укріпляти, посилювати. Наша задача в тому, щоб війна завершилась в Україні, і ми змогли тут і зараз розібратися з агресором. Не допустити, щоб зло поширювалося. Не знаю, які жахи мають ще статися, щоб розуміння прийшло до лідерів всіх країн.

Якщо станемо на порозі потенційної ядерної війни, то будуть наслідки для всіх

Щодо жахів, то розслідувач із Billingcat Крісто Грозєв каже, що в планах Кремля є ідея скинути тактичну ядерну бомбу на території однієї з країн НАТО. Можливо, в територіальних водах Польщі в Балтійському морі, щоб відлякати західних союзників від допомоги нам. Якою може бути реакція на таку агресію зі сторони НАТО, Євросоюзу?

Зараз це тільки теоретична вірогідність, але вона має підґрунтя. Якщо такий напад станеться, то це буде відкрите оголошення війни Альянсу. Згідно з п’ятої статті статуту – це оголошення війни всьому блоку.
Це буде явна провокація, щоб затягнути Альянс у війну проти Росії. Не знаю, наскільки це розумно зі сторони агресора.
Бачимо, Україна своїми силами успішно бореться проти російської агресії. Що Росія ніяк не може просунутися і їх наступ захлинувся. Москва недооцінила українські сили. Не знаю, як би могла розвиватися війна, якщо б Росія зіткнулася з силою армій країн НАТО. Це важко уявити, бо військові потенціали неможливо порівнювати. Сила Альянсу в багато разів більша.
Але якщо станемо на порозі потенційної ядерної війни, то будуть наслідки для всіх. Їх навіть неможливо уявити. Немає розумного пояснення щодо ментальних здібностей тих, хто може думати про таку війну.

Група бандитів на чолі з Путіном настільки себе загнали в глухий кут, що опинилися в безвиході, а їхні шанси на перемогу все більш примарні

Військові експерти кажуть, що ядерний шантаж Путіна може слугувати лякалкою для Заходу. Мовляв, не відповідайте на наші безчинства, бо почнемо ядерну війну. Наскільки успішним є ядерний шантаж, і як довго Захід може з ним миритися?

Звісно, ніхто в НАТО не хоче, щоб хтось використав ядерну зброю. Російське керівництво глибоко помиляється, якщо думає, що не отримає відповіді, коли зважиться на таке безумство. Це блеф на грані фолу.
Схоже, група бандитів на чолі з Путіном настільки себе загнали в глухий кут, що опинилися в безвиході, а їхні шанси на перемогу все більш примарні.
Сподіваюся, рішення щодо того, чи використовувати ядерну зброю не приймає одна людина, існує ланцюжок людей, які мають дати згоду. І навіть, якщо один збожеволів, всі решта більш адекватно оцінюють ситуацію і зупинять безумця від катастрофи.

Путін та його оточення дуже сильно хвилюються щодо своїх життів. Бояться, що їх можуть ліквідувати

Чи Путіна і російське керівництво можна притягнути до судової відповідальність на зразок Нюрнберзького трибуналу над нацистами?

Вони мають постати перед судом, як військові злочинці. Не виключаю, що більшість з них не доживуть до такого трибуналу. Їх усунуть всередині Росії.
Російське керівництво має зрозуміти, що їм було б краще якомога швидше завершити війну, залишити Україну в спокої і вивести війська з окупованих територій. Якщо російська еліта скине Путіна з групою бандитів, які захопили Росію, і коли це станеться, то виникне питання, чи залишиться хтось, кого можна буде посадити. Якщо так, то їх судитимуть.

При відбудові Україна не залишиться сам на сам. Буде план економічного розвитку і допомоги для країни, а відтак швидке відновлення та ріст

Ви уже вкотре кажете “якщо доживуть до суду”. А що має статися з керівниками Росії – вони повинні втекти з країни, їх мають вбити, покінчать з собою?

Путін та його оточення дуже сильно хвилюються щодо своїх життів. Вони бояться, що їх можуть ліквідувати. Йдеться про людей всередині верхівки самої Росії, які можуть їх вбити. Лідерів спецслужб і силовиків.
Багато хто бачить, що проблема в Путіну та кількох людях навколо, і прибравши їх можна вирішити все. Вони знають, як завершити цю безглузду війну і санкції, як безпечно і з лицем вийти з України. Достатньо фізичного знищення людини, яка все жахіття запустила. Бо з кожним днем ситуація тільки погіршується для багатьох людей у верхівці.

Чи може Україна після перемоги очікувати на “план Маршалла” для відбудови країни з руїн?

Так і буде. Таку впевненість мені дають коментарі з провідних західних країн, які будуть приймати відповідні рішення, щодо цього аналогу “плану Маршалла”.

При відбудові Україна не залишиться сам на сам. Буде план економічного розвитку і допомоги для країни, а відтак швидке відновлення та ріст.

У Латвії третина населення – росіяни. Багато з них мають паспорт негромадянина, тобто не мають права голосувати, не здавали іспит з латиської мови та історії. Як боролися з впливом РФ у вашій країні?

За радянських часів у Латвії дуже багато людей вивозили, знищували фізично. Замість них поселяли російськомовних. Не тільк

и росіян. І ця пропорція у 1991 році була така, що мали майже 50 на 50. І, звичайно, ми думали, як проводити процес натуралізації, а не просто так дати всім громадянство. Були думки, що люди, які не лояльні до самостійної Латвії, можуть провести референдум і проголосувати за приєднання до РФ.

Зараз у Латвії закриті всі канали, які транслювали дезінформацію

Є сфери, де Росія проводила свої маневри гібридної війни. Основний фронт був саме інформаційний. А точніше дезінформаційний. Щоб вплинути на мислення людей, які користуються російськими медіапродуктами. Особливо у регіонах близьких до кордону з РФ. Тому зараз у Латвії закриті всі канали, які транслювали дезінформацію. Наше завдання було перекрити кисень цим медіа, а людям дати можливість отримувати об’єктивні новини. Щоб вони могли вирватися з пропаганди і того середовища, в якому довго перебували.
Також навчання у Латвії буде лише державною мовою. Вона у нас одна латиська. Інакше ми своїми руками ростимо тих, хто не відчуває себе частиною незалежної Латвії. У нас був дуже великий вплив Росії і їхніх агентів впливу, які штучно підтримували сегрегацію. Зараз ми це змінили. З дитячого садка всі навчаються латиською мовою.

В Україні ж теж нікого не чіпали за російську мову. Всі говорили нею, хто хотів, Росію не звали. Але це не врятувало

Чи не бояться російськомовні жителі країни, що Путін прийде рятувати і їх?

У цій категорії людей різні емоції. Їхні права не порушуються, для них нема ні від кого загрози. Тому не думаю, що будуть просити про допомогу в Путіна. А штучну причину РФ може придумати й сама для “порятунку”. В Україні ж теж нікого не чіпали за російську мову. Всі говорили нею, хто хотів, Росію не звали. Але це не врятувало.
Зараз у Латвію їдуть ті, хто тікає з Росії. Це люди, які засуджують цю війну. Вони в небезпеці там. Тут можуть голосно про це говорити, доносити до жителів РФ наскільки це можливо, правду. І так вносити свій вклад у цю боротьбу.