11 грудня 1994-го російська армія увійшла в Чечню, наступаючи в трьох напрямках. Так розпочалася І Чеченська війна. Попри певні військові успіхи і взяття росіянами Грозного, підсумком війни, яка завершилася 31 серпня 1996-го, стало виведення російських військ і фактичне визнання незалежності Чечні.
Після розпаду СРСР в 1991-му Чечня, як і багато інших республік Союзу, проголосила незалежність. Однак регіон мав лише мінімальну автономію в складі Росії і не вважався однією з 15 радянських республік, які мали право виходу. Президент РФ Борис Єльцин, який допустив розпад СРСР, заявляв, що не визнає відділення регіону всередині країни.
У серпні 1991-го чеченський політик і колишній генерал радянських ВПС Джохар Дудаєв усунув місцеву комуністичну владу в Чечні та створив антиросійську автократичну державу. Президент Єльцин боявся, що відділення регіону спричинить ефект доміно для рухів за незалежність в Росії. Він також сподівався повернути цінні нафтові ресурси регіону.
Після безуспішних спроб профінансувати чеченські опозиційні групи 11 грудня 1994-го почалося російське вторгнення. Після перших успіхів російської армії чеченці показали запеклий опір в Грозному, де загинули тисячі російських солдат, і ще більше мирних чеченців. Після майже двох років важких боїв, у серпні 1996-го, чеченці відвоювали Грозний. Це сталося після року російської окупації столиці кавказької республіки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Ми лише хотіли зупинити війну” – у Росії влаштували кривавий теракт
Російський контингент в Чечні переважав чеченський в 11-12 разів. Водночас в війні загинули 5,5-14 тис. російських солдат і 3-4 тис. чеченських бойовиків. Втрати серед мирного населення Чечні 100-120 тис. осіб при населенні регіону на той час трохи більше 1,08 млн осіб.
У 1997-му російські війська покинули Чечню. Попри мирну угоду, за якою регіон став де-факто незалежним, Чечня офіційно залишилася частиною Росії.
У 1999-му Єльцин віддав наказ почати ІІ Чеченську війну. Причиною стали теракти в Москві та інших російських містах, які російська влада пов’язала з чеченськими бойовиками. Критики Кремля кажуть, що вибухи багатоквартирних будинків влаштувала сама ФСБ, щоб мати привід повернути під свій контроль бунтівний кавказький регіон.
Наступник Єльцина на посту президента Путін у 2000-му активізував російську військову агресію в Чечні. Під час цієї війни російську армію звинувачували в багатьох військових злочинах. Проте Москва тоді взяла регіон під свій контроль.