Загибель гендиректора однієї з найбільших медичних страхових компаній Сполучених Штатів Америки викликала настільки неоднозначну реакцію, що наслідки можуть бути значними для всієї країни. Чому, розбиралася Gazeta.ua.
Гендиректора компанії UnitedHealthcare Браяна Томпсона застрелили біля готелю Hilton на Манхеттені (Нью-Йорк). Це сталося 4 грудня. У ЗМІ почали з’являтися фото невідомого у масці та низько натягненому каптурі. Та вже наступного дня увечері вже поліція опублікувала фото чоловіка з камер спостереження, котрий міг бути причетним до злочину. Цей невідомий був без маски.
Томпсону стріляли у спину, він помер у лікарні. Загиблий прямував на щорічну конференцію компанії, котра під його керівництвом займалася розробкою і реалізацією страхових медичних планів для роботодавців, а також опікувалася програмами у рамках Medicare, фінансованих урядом і федеральними бюджетами.
Наразі поліція Нью-Йорка не може дати відповідь, скільки було нападників і чи пов’язана трагедія з професійною діяльністю загиблого. Відомо лише, що гільз на місці злочину знайдено декілька, стрілець втік з місця злочину на велосипеді.
Помста за страждання
Тим часом у США набирає обертів версія про помсту, де програми медичного страхування, особливо державні, стають одним з ключових питань на президентських виборах і навколо яких точаться найзапекліші суперечки. Після номінації на посаду міністра охорони здоров’я Роберта Кеннеді-молодшого, обраний президент США Дональд Трамп тільки розпалив ці дискусії, адже Кеннеді жорстко критикував існуючу медичну систему, а демократи не змогли на виборах і після них запропонувати альтернативу концепту MediCare ще часів Барака Обами.
Тому не дивно, що, за даними декількох ЗМІ, на боєприпасах, котрими розстріляли Томпсона, були написи “відвертати”, “боронити”, “скидати”. За версією Associated Press, ці слова можуть бути ключовими для стратегій, котрі страхові компанії застосовують для уникнення плати за вимогами своїх клієнтів. Ці ж слова були у заголовку книги 2010 року, в якій пояснюється, чому чимало американців змушені двічі платити за лікування: і страховикам – і зі свого гаманця, якщо страхові компанії їм відмовляють.
Танці на крові
Замість співчуття дружині і дітям загиблого, американці у соцмережах часто тішаться зі смерті страховика, з подивом відзначає оглядачка USA Today. За її словами, це через те, що він був саме медичним страховиком. Люди пишуть як ненавидять медичних страховиків через відмови у страхуванні та через жадібність у галузі.
Наприклад, незалежний журналіст Кен Кліппенштейн заявив, що єдиний професійний спадок Томпсона – діаграма вірогідних відмов, за кількістю яких UnitedHealthcare лідирувала у США. Можливо, політичні й галузеві лідери захочуть прочитати коментарі і серйозно задуматися над цим, вважає активістка руху за соціальну справедливість Тобіта Чоу. До слова, у коментарях люди навіть писали, що Томпсон дістав відплату справедливо. Журналістка Тейлор Лоренц наголосила: “Люди відчувають ненависть до керівників страхових компаній, тому що ці керівники відповідальні за величезну кількість смертей і страждань. Було б добре виступити проти цієї зламаної системи і людей у владі, котрі її покривають”, Вона послалася на інформацію, згідно з якою, компанія Blue Cross Blue Shield не покривала видатки на анестезію протягом деяких хірургічних втручань.
Дружина Томпсона стверджує, що її чоловіку погрожували. Тому, не виключено, убивство було стратою. Та чи дійде відгомін до Капітолію?
Чи буде розмова
Подобається вам чи ні, але цей хлопець (підозрюваний, – Gazeta.ua) збирається ініціювати таку потрібну розмову про неефективну систему охорони здоров’я у США, котру під час передвиборчої кампанії ігнорували всі, -пишуть американці у коментарях.
До користувачів приєдналися і лікарі. “Мене непокоять люди, котрі ставлять прибутки вище за людське життя”, – написав один. “Навіть не можу припустити, скільки людино-років він відняв у пацієнтів та їхніх родин через відмови, десь на рівні мільйона. Мені складно співчувати, коли так багато людей постраждали через дії компанії”, – пояснює інший.
у соцмережі були змушені видалити цілу “гілку” з обговореннями
Лікарі так “рознесли” загиблого, що модератори професійної спільноти Reddit у соцмережі були змушені видалити цілу “гілку” з обговореннями, але причини для дискусії залишаються.
Це точно можу бути наслідком мовчанки кандидатів у президенти під час передвиборчих перегонів, але про те, що про це заговорили зараз на державному рівні теж не йдеться.
Жертва – шахрай?
Тим часом, у ЗМІ фігурують відомості про позов до компанії, де працював Томпсон, і до нього особисто. Загиблого та інших керівників UHG звинувачували у шахрайстві (пенсійний фонд пожежних Голлівуду у травні 2024 року). За їхньою версією, страховики змовилися “роздути” у ціні акції компанії через перспективу UHG купівлі ще однієї страхової компанії. З цього приводу було антимонопольне розслідування мін’юсту США. Конкретно Томпсон продав частину своїх акцій і отримав прибуток перед публікацією результатів розслідування, про які міг знати. Після публікації результатів розслідування мін’юсту у ЗМІ акції UHG впали у ціні. Скандал був настільки гучним, що дістався Конгресу. Сенатори-демократи Елізабет Воррен і Еда Маркі звернулися до Комісії з цінних паперів і бірж провести своє розслідування щодо продажу акцій. Якби проти Томпсона були докази, він ризикував на 2 років опинитися за гратами плюс штраф у 5 мільйонів доларів США (приблизно третина вірогідного прибутку від оборудки).
Тим часом, уже після вбивства Томпсона до поліції надійшов анонімний лист про підкладену вибухівку біля його будинку. Отже, убивство було цілеспрямованим, воно як мінімум сколихнуло громадську думку у США. Показовою буде реакція політиків – досі вони уникали коментарів щодо загибелі Томпсона.