У соціальних мережах, особливо в Telegram-каналах, поширюється неправдива інформація про нібито підвищення пенсій з лютого 2025 року майже в півтора раза.
Шахраї запевняють, що для отримання оновлених виплат необхідно перейти за спеціальним посиланням і дізнатися суму перерахунку, відповідно до вікової категорії 50-55, 55-65, 65-70 років і старше. Однак, ця схема є шахрайською та спрямована на виманювання персональних даних та банківської інформації. Про це повідомив Пенсійний фонд України (ПФУ).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Viber вчергове фіксується хвиля шахрайських повідомлень
Шахраї діють за добре відомим сценарієм. Спочатку вони створюють у соцмережах або месенджерах повідомлення про важливі зміни у виплатах, що зачіпають велику кількість громадян, у цьому випадку пенсіонерів.
У тексті наголошується, що всі, хто отримає це повідомлення, повинні терміново перейти за посиланням і подати свої дані, щоб дізнатися, на скільки саме зросте їхня пенсія. Якщо користувач натискає на посилання, він потрапляє на підроблений сайт, який вимагає введення персональної інформації, зокрема номера паспорта, ідентифікаційного коду або навіть даних банківської картки.
У деяких випадках людині пропонують здійснити невеликий “верифікаційний платіж”, після чого її кошти можуть бути списані з рахунку або ж на її ім’я можуть оформити кредит. Деякі шахрайські схеми працюють за іншим принципом після введення особистих даних користувача підписують на платні послуги або ж від його імені поширюють шкідливі повідомлення серед його контактів.
ПФУ наголошує, що будь-які зміни у виплатах проводяться автоматично і не потребують жодних підтверджень або додаткової реєстрації з боку пенсіонерів. Інформація про коригування пенсій завжди публікується виключно на офіційних ресурсах, таких як сайт Пенсійного фонду, Кабінету Міністрів України або в офіційних урядових повідомленнях у перевірених засобах масової інформації.
Жоден державний орган не надсилає українцям повідомлення із проханням перейти за посиланням або ввести особисті дані через месенджери. Крім того, розподіл пенсіонерів за віковими категоріями для коригування виплат це ще один нереалістичний елемент цієї шахрайської схеми, адже перерахунок пенсій здійснюється згідно із затвердженими нормативами та не прив’язаний до такого поділу.
Щоб не стати жертвою фішингових атак, українцям слід дотримуватися кількох важливих правил. По-перше, не варто переходити за підозрілими посиланнями, навіть якщо вони були надіслані знайомими або опубліковані в групах, що раніше здавалися надійними. Якщо є сумніви щодо правдивості інформації, її слід перевірити на офіційних державних ресурсах або у перевірених медіа.
По-друге, ніколи не варто вводити особисті дані, банківську інформацію або інші конфіденційні відомості на сторонніх сайтах, особливо якщо вони не мають офіційного підтвердження. Шахраї можуть використовувати навіть незначну інформацію для подальших махінацій, тому слід бути особливо обережними.
Також важливо попередити своїх родичів, особливо літніх людей, які можуть бути менш обізнаними у сфері кібербезпеки. Саме вони найчастіше стають жертвами подібних схем, адже звикли довіряти інформації, яка виглядає офіційною.
Раніше повідомлялося про те, що українці отримують шахрайські повідомлення про надання безкоштовного газу.
У фейковій інформації йдеться про виплату 5 тис. грн та безкоштовний газ. Споживачів закликають не переходити за невідомими посиланнями та довіряти офіційним джерелам інформації.